Etiket arşivi: Alfa Romeo

Alfa Romeo Brera Arabası Otomobili

2002 Cenevre Otomobil Fuarı’na “konsept” bir otomobil olarak damgasını vuran ve Giorgio Giugiaro imzasını taşıyan, İtalyan otomobillerinin en mükemmel temsilcisi Alfa Brera şimdi Türkiye’de! Yüksek performans, lüks bir sedanın konforu, zarif bir tasarım ve yenilikçi teknoloji… Hepsi, Alfa Brera’da hayat buluyor. 2+2 kişilik bir coupé olarak tasarlanan Alfa Brera, en usta otomobil tutkunlarında bile hayranlık uyandıracak özelliklere sahip. Alfa Brera, maksimum sürüş keyfi sağlayan, heyecan verici bir otomobil.

En büyük İtalyan tasarımcılarından birinin kaleminden çıkan Alfa Brera, hepsi birbirinden prestijli uluslararası ödüllere sahip:

Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından biri olan 2002 Cenevre Otomobil Fuarı’nda “Fuar’ın En İyisi”
Villa d’Este Elegance Yarışması’nda, prototip sınıfında “Fuar’ın En İyisi”
2002 Bibendum Ödülleri’nde “Dünyanın En Zarif Otomobillerinden Biri”
2002 Süper Otomobiller Rallisi’nin Paris-Monte Carlo ayağında “En Heyecan Verici Otomobil”
Resim

Alfa Brera, yenilikçi teknolojik çözümleri, mükemmel malzeme seçimi ve eşsiz tasarımıyla hem sürücü hem de yolcular için rahat ve güvenli bir ortam sağlar. Brera’ya adımınızı attığınız ilk andan itibaren üstün konfor anlayışıyla tasarlanmış geniş iç mekanı ve yolcu kabininin rahatlığını hissedersiniz. Sürücünün rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmesi için, göstergelerin sürücüye dönük olarak yerleştirildiği “kokpit”te her şey ergonomik olarak tasarlanmıştır. Tıpkı, merkezi konsolda toplanan klima kontrol sistemi, radyo, vites kolu ve marş düğmesi gibi. Pratiklik, konfor ve en küçük ayrıntılarda bile hissedilen özen… Bir Brera kullandığınız an, gerçek sürüş keyfiyle tanışırsınız.

Brera’da konfor ve İtalyan stili, ayarlanabilir, entegre kafa korumalı spor koltuklarla başlar. Yolculara yaz-kış ideal ortam sıcaklığını sağlayan çift bölgeli klima kontrol sistemiyle devam eder. Bunu, büyük panoramik cam tavan, yol bilgisayarı, radyo/CD-çalar ve olağanüstü ses kalitesiyle Bose Hi-Fi ses sistemi izler. Hepsi, Alfa Brera’yla yapacağınız heyecan dolu yolculukları daha zevkli ve konforlu kılmak için!

Alfa Romeo Brera Arabası Otomobili

Alfa Romeo Brera Arabası Otomobili

 

Alfa Romeo 156 1.6 TS

’90’larınsonunda vizyona çıkan Alfa 156, İtalyan üreticinin uzunyıllardır süren ‘topmodel’ eksiğini adeta doldurdu.Sıra dışı tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan Alfa156, üretim bandına girdiği yıl Avrupa’da organize edilen’Car of the Year’ (Yılın otomobili) ödülünü kazandı.1997 yılından beri Türkiye’ye ithal edilen Alfa 156,bu yılın başında geçirdiği makyaj operasyonu ile dahagüncel bir iç mekana kavuştu. Halen Türkiye’de 1.6 litre120HP ve 2.0 litre 155 HP’lik motor seçenekleriyle satılanAlfa 156’nın2.0 litrelik motor seçeneğinde Selespeedvites sistemi opsiyon olarak tercih edilebiliyor.

Karoser ve iç mekan
Makyajlı Alfa 156’nın dış görünümü eski modelden tamponçevresindeki gövde rengi çıtalar, gövde rengi aynalarve yeniden tasarlanan sis farı çerçeveleriyle ayrılıyor.’97 yılında ilk kez görücüye çıktığı tasarımını hemenhemen koruyan Alfa 156, aradan geçen beş yılı aşkınzamana rağmen hala çekiciliğini koruyor. Özellikle tamponakadar inen motor kapağı ile agresif bir tasarıma sahipolan otomobilin karoser üzerine gizlenen arka kapı kollarıyan tasarımındaki en dikkat çeken unsuru. Bu sayedeotomobil bir coupe görünümüne bürünmüş.
Arka tasarımdaki ince stop farları makyajlı modeldekorunurken, arka tampondaki koruma çıtaları da gövderengine boyanmış. Aslında Alfa 156’ya uygulanan operasyoniç mekan üzerine yoğunlaş. Kaliteli malzemelerin kullanıldığıiç mekanda artan işçilik kalitesi de dikkatlerden kaçmıyor.Orta konsolun en üstünde yol bilgisayarının dijitalekranı bulunuyor. Bu ekranın hemen altında ise eskimodelden tanıdığımız benzin, hararet göstergeleri vesaat yer alıyor. Onun altında ise sırası ile müzik sistemive dijital klima kumandaları bulunuyor. Küllük ve çakmakise en alta konumlandırılmış. Ayna kumandaları, arka-önsis farları ve ASR sisteminin butunlarıysa vites kolununarkasında yer alıyor. Otomobilin büyük çift yuvarlakgöstergeden oluşan hız ve devir göstergesi ise ellenmemiş.Alfa 156 eski modelde olduğu gibi 378 litrelik bir bagajhacmine sahip.
Resim
Motorve performans
Testini gerçekleştirdiğimiz Alfa 156’nın motor kaputununaltında 1598 cc hacminde 4 silindirli 16 supaplı birmotor görev yapıyordu. Silindir başına çift buji teknolojisinesahip olan bu motor 6200 d/d’de 120 HP güç, 4200 d/d’de146 Nm tork üretiyor. Alt devirlerde biraz cansız kalanmotor devir artıkça gücünü belli ediyor ve devir saatikırmızı bölgeye yaklaştıkça etkileyici sesini yükseltiyor.Alfa 156 1.6 ile 0’dan 100 km/s hıza 10.9 saniyede ulaştık.Otomobilin son hızı ise 205 km/s. Alfa 156 testimizsüresince 100 km’de ortalama 10 litre kurşunsuz benzintüketti. 63 litrelik deposu ile otomobilin menzili 630km. Sakin kullanımda bu tüketimi 8-9 litre civarınaindirmek mümkün.
Resim
Kullanım özellikleri ve konfor
Alfa 156 ilerleyen yaşına karşın hala agresif, sportifve insanları tahrik eden bir otomobil. Eski versiyondaeleştirilen iç mekansa, makyajla birlikte daha ergonomikve kaliteli kılınmış. Bunun yanı sıra artan işçilikkalitesini de unutmadan belirtmek gerekiyor. Çekiş kontrolsistemi ve başarılı süspansiyonların sayesinde Alfa156’yı yoldan çıkarmak güç. Kontrolden çıktığındaysahassas direksiyon sistemi devreye giriyor ve aracı izinedöndürmekte büyük katkı sağlıyor. Yol tutuşu artıransüspansiyon sistemi yoldan gelen darbeleri başarı ileemiyor. Ancak böyle bir durumda süspansiyonların gürültülüçalıştığını belirtmek gerekiyor. Önde ve arkada yeterlidiz mesafesi sunan otomobilde küçük aynalar sebebi ilemanevralarda biraz zorlanılıyor. Alfa 156 yaptığımızfren testlerinden başarılı sonuçlara imza attı. 100km/s hızla giderken yapılan ani frende otomobili 38.5metre gibi bir mesafede güvenli olarak durdurduk.

Alfa Romeo Alfa

Alfa Romeo

Resim
Alfa Romeo’nun en küçüğü ‘Mi.To’, herkese meydan okuyacak

Alfa Romeo’nun mini sınıfındaki yeni oyuncusu Mi.To oldu. Otomotiv dünyasının uzun zamandır beklediği ve adının sır gibi saklandığı Mi.To’nun lansmanı yılın son çeyreğinde gerçekleştirilecek

İtalyan efsanesi Alfa Romeo, otomobil tutkunlarını yine etkileyecek ve baştan çıkaracak bir modeli yollara çıkarıyor. Alfa Romeo’nun en küçük modeli, mini sınıfındaki yeni oyuncusu Mi.To oldu. Tasarım ve teknoloji ikonu olarak yaratılan 8C Competizione’nin çizgilerini taşıyan Alfa Romeo Mi.To, markanın ruhunu ve karakterini yansıtacak şekilde tasarlandı. Otomotiv dünyasının uzun zamandır merakla beklediği, isminin bir sır gibi saklandığı Mi.To, adını Alfa Romeo’nun geçmiş ve gelecekteki bağlarından alıyor.

O ŞİMDİDEN BİR EFSANE

Otomobilin Milano’da tasarlanıp, Torino’da üretilecek olması nedeniyle ‘Milano’ ve ‘Torino’ şehirlerinin ilk ilki harfinden oluşan ‘Mi.To’, Alfa Romeo markasının efsane olabilecek yeni modelinin doğuşunu da simgeliyor. Yenilikçi, modern ve ayrıcalıklı bir model olacak Mi.To İtalyan tasarım ve dinamizmini de fazlasıyla taşıyacak. Tasarımın yanı sıra performans ve teknoloji Mi.To’nun Alfa Romeo DNA’larından aldığı özellikler oldu. Heyecan verici sürüş keyfi, mini sınıfta olmasına rağmen geniş iç hacmiyle birleşince ortaya Mi.To’nun farkını çıkardı
Resim

TASARIM HARİKASI
Alfa Romeo mühendisleri tarafından uzun zamandır üzerinde çalışılan Mi.To, üç kapılı olarak tasarlandı. Çerçevesiz yan camlar, ön tampondaki 3 parçalı hava girişi, krom çerçeveli dev farlar, arka Led stop lambalarının biçimi, Mi.To’nun dış tasarımda göze çarpan en önemli farklılık ve üstünlükler. Tasarım harikası olarak nitelendirilen Mi.To’nun sportif ruhu yansıtması için iç tasarımda da en kaliteli malzemeler ve ayrıntılara en yoğun dikkatin gösterildiği son derece kişisel gösterge paneli ve koltuklar kullanıldı. Mi.To’nun boyutları da araca dinamik ve kompakt bir hava sağlıyor . 2510 mm aks aralığı sayesinde geniş bir iç hacmi sunan Mi.To, 4.06 metre uzunluğu, 1.44 metre yüksekliği ve 1.72 metre genişliği ile sınıfının en büyük otomobillerinden biri olacak.

ÜÇ FARKLI SÜRÜŞ KEYFİ
Tasarım, performans ve teknolojiyi tüm modellerinde barındıran Alfa Romeo, Mi.To’da bir ilke imza atıyor. Sürücünün tercihine, yolun durumuna göre en uygun sürüş keyfi sağlayan Mi.To’da motor, fren, direksiyon, süspansiyon ve vites kutusu müşterinin isteklerine uyarak üç farklı şekil alıyor. Otomotiv dünyasında bir ilki yaşatacak Mi.To’da ‘Süper spor’ (Dinamik), ‘kent içi sürüş’ (Normal), ‘maksimum güvenlik’ (En zor tutuş şartlarına ve her tür hava koşuluna uygun) üç farklı alternatif bulunduruyor.

Mi.To, güçleri 90 ila 155 beygir arasında değişen hem benzinli ve hem de dizel dört turbo destekli motor seçeneğiyle yollara çıkacak. Performans ve sürüş keyfini en üst düzeyde tutan Mi.To’da güvenlik de en ileri düzeyde gerçekleştirildi. Alfa Romeo’nun spor sürüş zevkini veren Mi.To, yana yatmayı ciddi miktarda azaltan ve maksimum aktif, pasif ve önleyici güvenliği sağlayan çekme gücüne sahip olacak. Ayrıca tüm özelliklerde ve motorlarda standart olacak süspansiyonlarda VDC stabilite sistemi ve gelecekte en üst EuroNCAP derecesini elde etmek için güvenlik paketleri de mevcut.