Etiket arşivi: Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed

Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed Arabası Otomobili

Alfa Romeo
GT 2.0 JTS Selespeed

Bertone’nin GT yorumu
– İlk kez 2003 yılında Cenevre’de tanıtılan GT aynı yılın sonbaharındaAvrupa ve Türkiye’de satışa sunuldu
– İtalyan üreticinin Alfa 156 modeli üzerine geliştirdiği GT 1.8litre 140 HP, 2.0 litre 165 HP ve 3.2 litre 240 HP’lik benzinli,1.9 litre 150 HP’lik turbo dizel JTD motorlarla üretiliyor. Ülkemizdesadece 1.8 litrelik motor seçeneği bulunmuyor. Dizel versiyon isesipariş üzerine ithal ediliyor.
– Alfa GT sadece Distinctive donanım paketiyle satılıyor. Otomobildedireksiyondan kumanda edilebilen Selespeed sıralı otomatik şanzımanopsiyonel olarak alınabiliyor.

Konfor, işlevsellik ve donanım
” Alfa GT’nin iç mekanı lüks bir coupe için geniş ve konforlu.Ancak aracın arka bölümündeki diz mesafesi kısıtlı ve uzun boyluyolcular için sıkıntı yaratabiliyor.
” Direksiyonun ve fren sisteminin tepkisi başarılı. Direksiyondanvites geçişlerine kumanda etmeyi sağlayan selespeed ise seri kullanımaimkan tanıyarak sürüş keyfini artırıyor.
” Direksiyondan kumandalı müzik ve telefon sistemiyle koltukısıtmalarına kadar herşey konfor için düşünülmüş.
” Aracın sıra dışı tasarımı etkileyici ancak dar camlar vedış dikiz aynalarının tasarımı nedeniyle görüş mesafesi kısıtlı.
” City modu vites geçişlerini otomatik olarak ayarlayarak,yakıt tüketimini düşürüyor.
” 320 litrelik bagaj hacmi spor bir otomobil için standartlarınüzerinde.

Sürüş İzlenimi
İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo tarafından 156 modeli üzerinegeliştirilen GT ünlü İtalyan tasarımcı Bertone’nin imzasını taşıyor.Basık tavanı ve 147 ile 156 modellerinin melezi gibi duran karoseriyleGT oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Ön bölümde makyaj öncesi147 modelinden alınan farlar ve yeni tasarım anlayışını simgeleyenV şeklindeki ön ızgara agresif bir görüntü oluşturuyor. Yay gibigergin profili ince stop lambaları ve Fiat Coupe’yi andıran arkabölümüyle dinamik tasarıma katkı sağlıyor.
Spor bir otomobile özellikle de bir coupeye göre ön tarafta genişbir kullanım alanı sunan Alfa GT’nin arka koltuklarındaki dar dizmesafesi uzun boylu yolcular için sıkıntı yaratıyor. Aracın malzemekalitesi iyi ancak işçilik için aynı şeyi söylemek pek de mümkündeğil. Orta konsolun birleşme noktalarında ve tavan döşemesininbittiği yerlerde boşluklar dikkat çekiyor.
Direksiyondan kumanda edilebilen vites geçişleri, müzik sistemive hatta telefon sistemi sürüş konforunu artırıyor. Deri döşemeısıtmalı koltukların sertliği ve yanal desteği çok iyi ayarlanmış.Aracın içinde ergonomik açıdan önemli bir sorun bulunmuyor. Darcamlar ve dikiz aynalarının tasarımı nedeniyle görüş kısıtlı. Aracın320 litrelik bagaj hacmi sınıf standartlarının çok üzerinde.
Test ettiğimiz modelde kullanılan 2.0 litrelik benzinli motor 6000d/d’de 165 HP güç ve 3250 d/d’de 206 Nm tork sağlıyor. Alt devirlerdenitibaren gücünü hissettiren motorun performansını otomatik vitesinağır geçişleri törpülüyor. Ancak selespeed sistemi kullanıldığındadaha seri kullanım imkanına kavuşuyorsunuz. Sert süspansiyonlarkonforu olumsuz yönde etkiliyor ancak yol tutuşa büyük katkı sağlıyor.
Yaptığımız testlerde 0’dan 100 km/s hıza 9.8 saniyede ulaşırken,son hızı 216 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km’de ortalama10.5 litre yakıt tüketen Alfa GT 2.0 Selespeed’de bu oran agresifkullanımda 14 litreye kadar çıkıyor. 63 litrelik deposuyla 600 km’likmenzil sunan araç 100 km/s hızla giderken yapılan panik frende 34metrede durmayı başarıyor.

Güvenlik
Önde dört kollu bağımsız, arkada çok kollu travers bağlantıları,kontrol ve denge çubukları ile dengesini korumayı başaran GT kayfanzeminlerde VDC (dinamik araç kontrolü) sayesinde güven veriyor.Yolcu, yan ve perde hava yastıkları ise üst düzeyde koruma sağlıyor.

Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed

Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed