Etiket arşivi: Fuarını

Auto Show Fuarını Kriz Vurdu (otomobil)

AUTO Show Fuarı’yla 2 yılda bir dönüşümlü olarak İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Ticari Araç Fuarı’ dernek çatışmasından kurtulmuşken krize yenildi. Bir çok dev marka 3-6 Aralık’ta düzenlenecek fuar için ‘Kriz var’ diyen yurtdışı merkezlerinden onay alamadı. Avrupa’nın ticari araç üssü olan Türkiye’nin en önemli uluslararası fuarının vitrini 5 şirkete kaldı.Emre ÖZPEYNİRCİ /  Oto Yaşam GLOBAL krizle mücadele eden Türk otomotiv sektörü, hükümetin ÖTV teşviğiyle otomobil satışında biraz rahatlasa da, ticari araçta ciddi sıkıntı yaşıyor.

Bu yılın ocak-ekim döneminde üretimi yüzde 42, ihracatı yüzde 47, iç pazar satışları ise yüzde 16 düşen ticari araç sektörü, 3-6 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek ‘Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’yla biraz moral bulacağını umarken bu kez yurtdışından frenlendi. Bir çok uluslararası marka İstanbul’daki bu önemli fuara katılım için ‘Krizde tasarruflu olmalıyız’ diyen yurtdışı merkezlerinden onay alamayınca, 3 Aralık’ta kapılarını açacak fuara katılan firma sayısı yalnızca 5’te kaldı.3 üretici, 2 distribütör TÜYAP, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Ticari Araç İthalatçıları Derneği (TAİD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliğiyle 3-6 Aralık’ta düzenlenecek ‘İstanbul COMVEX, Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’na üretici şirketlerden sadece Ford, Anadolu Isuzu ve Otokar katılırken, ithalatçı firmalardan ise Tata ve Chery yer alıyor.

Fiat, Renault, Hyundai, Peugeot, Citroen, Karsan, Temsa, Mercedes ve MAN gibi önemli firmaların yer almadığı fuara sadece 5 marka katılınca, fuar komitesi yan sanayi şirketlerine sarıldı.İptal için geç kalındıOSD Genel Sekreteri Ercan Tezer, 2 yılda bir düzenledikleri fuarın uluslararası takvimde yer aldığını, bu yüzden erteleme ve iptal şansının olmadığını belirtti. Tezer, şunları söyledi: “İptal etmek için en geç yılbaşında üyesi olduğumuz OICA’ya (Uluslararası Otomotiv Üreticileri Birliği) bildirmemiz gerekiyor. Kriz nedeniyle hem Türkiye hem Avrupa’da yaşanan satışlar neticesinde bir çok firma katılamadı. OSD üyesi 3 firma ile 2 ithalatçı firma yer alıyor. Bir çoğu son anda iptal etmek zorunda kaldı.

2 yıl öncesine göre fiyatlarda önemli ölçüde indirim yaptık. Yıl sonunda şartların biraz düzeleceğini düşünüyorduk. Ama değişmediği için katılımda sıkıntı yarattı. Herşeye rağmen 8-10 bin metrekare arasında bir alanda fuarı düzenleyeceğiz. OICA’nin 2011 takviminde de İstanbul’da düzenlenecek fuar aralık ayına girdi.”Merkezden onay alamadıkOtomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise krize bağlı olarak özellikle Avrupa’daki önemli ticari araç fuarlarının bu yıl ertelendiğini belirterek, “Bir çok uluslararası firma kriz nedeniyle bu yıl fuarlara katılmama kararı aldı. Dünyanın en büyük fuarlarında bile katılım önemli ölçüde düşerken, ticari araç fuarlarının İstanbul dışındaki neredeyse tümü iptal edildi” dedi. İstanbul’daki fuarın uluslararası olmasından dolayı merkezlerin Türkiye’deki temsilcilerine onay vermesi gerektiğini kaydeden Aybar, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlediğimiz yerel fuarlara bayileri destekleyerek katılıyoruz. Uluslararası bu fuarda yer almak için merkezden onay gerekiyor. Renault olarak onay alamadık. ODD olarak fuarın açılışına katılıp destek vereceğiz.”Sektör iki ayrı fuardan kurtuldu, krize takıldı.

AUTO Show fuarıyla birlikte 2 yılda bir dönüşümlü olarak düzenlenen ticari araç fuarı 2007 yılında bir başka kriz yaşamıştı. Otomotiv sektörünün iki güçlü derneği OSD ile ODD farklı tarihlerde ithal-yerli olarak iki farklı fuar düzenleyince, sektör büyük sıkıntı yaşamıştı. Çünkü ortada iki ayrı fuar olunca katılımcı firmalar bölünmüş, ziyaretçi sayısıda doğal olarak düşmüştü. Bu kötü tecrübenin ardından ODD Başkanlığına seçilen İbrahim Aybar’ın ilk işi ticari araç fuarını OSD’ye bırakmak oldu. Aybar o dönem, “Biz Auto Show fuarını onlar ticari araç fuarını düzenleyecek. Ama ticari araç fuarı için OSD’ye tüm desteğimizi vereceğiz” açıklamasını yapmıştı. Bu yıl bu kriz aşılıp sektörün tek bir fuarda birleşmesine rağmen sektör bu kez de krize yenik düştü. Fuara katılan firmalarFordAnadolu IsuzuOtokarTataChery