Etiket arşivi: İşte

İşte En İlginç Oto İlanı (otomobil)

Hüseyin Mehmet  ismi ile sahibinden.com’da yayımlanan “Sıfır (ölü) gibi!” başlığıyla yer alan usta mizahçılara adeta taş çıkartıyor. İlanda aracın özellikleri sıralanırken “Çorum kaloriferini 1 yıl önce başka bir araca taktırdığımızdan dolayı şu anda kaloriferi yoktur. Fakat kışın yedek bir aküye bağlı olarak bir elektrikli battaniye iş görebilir. Arabayı hiç kilitlemiyorum. Çünkü kilitlesem bile bir çay kaşığıyla açılıyor zaten. Egzozu delindi. Baktım güzel ses çıkarıyor. Hiç ellemedim. …”  deniyor.

Araçta “ABS, KlİMA, AIRBAG, AÇILIR TAVAN, ALAŞIM JANT, NAVİGASYYON, YOL BİLGİSAYARI gibi özellikleri yoktur. Fakat, direksiyonu, sigara küllüğü, yaylı koltukları ve çakmaklığı vardır. Açılıp kapanabilen camları ve kapı kolları çalışır durumdadır.”

Gazetelerde verilen ilanlarda ballandıra ballandıra anlatın araçı almaya kalkan kişiler çoğu kez hayal kırıklığına uğramışlardır. İlanda anlatılan özelliklerin birçoğu araçta yoktur. Ustadan alınan referanslar da bazen doğruyu yansıtmaz. Ama bu ilanda duyduklarınızın tam tersi var. Zira  ilanı veren kişi aracındaki bazı özelliklerin bugün birçok araçta dahi bulunmadığını ısrarla iddia ediyor.

İŞTE KELİMESİ KELİMESİNE O İLAN

Aracım 1977 model olup 1300 motor hacmine sahip bir yer uçağıdır (Benim gözümde). Model yılının 83 yazdığına bakmayın 83’ten aşağısını bilgisayar kabul etmedi. Onun için öyle yazmak zorunda kaldık.

ABS, KLiMA, AIRBAG, AÇILIR TAVAN, ALAŞIM JANT, NAVİGASYYON, YOL BİLGİSAYARI gibi özellikleri yoktur. Fakat, direksiyonu, sigara küllüğü, yaylı koltukları ve çakmaklığı vardır. Açılıp kapanabilen camları ve kapı kolları çalışır durumdadır.

Komple orıjınal olan aracımda aranırsa birkaç yerde lokal boya çıkabilir. Hatta iyicene didik didik edilirse komple boyalı olduğu ortaya çıkabilir. Yüzeysel boyaların yanısıra bir kaç küflü bölgeye de rastlanılmıştır.

Aracın rengi aslen eflatundur. Fabrika çıkışı ise koyu yeşil ile cırtlak mor arası bir şeydir. Bu boyalar zaten o dönemki renoların orijinal boyalarıydı. Bizim elimize geçtiğinde beyazdı. Biz de daha sonra kanunlara uygun olsun diye ruhsattaki yazan renk olan eflatuna boyattık. Fakat renk seçeneğinde aradım bulamadım. Ona yakın bir renk olan Mor seçeneğinin işaretlemek zorunda kaldık.

Çorum kaloriferini 1 yıl önce başka bir araca taktırdığımızdan dolayı şu anda kaloriferi yoktur. Fakat kışın yedek bir aküye bağlı olarak bir elektrikli battaniye iş görebilir. Veya 2.5 litrelik bir kola şişesine sıcak su doldurarak belinize koyabilirsiniz. İmkanlar olmayınca parlak fikirler artıyor haliyle.

Tüm bakımları yetkili serviste yapılmamış olup el yordamıyla eş-dost yardımıyla yapılmıştır. Aracın farları vardır. Fakat uzun ve kısa far diye bir şey olmadığı için geceleyin onunla uğraşmadan direk yola yoğunlaşabiliyorsunuz. Ayrıca farları kapalı konumdayken frene basarsanız fren lambalarının yanında farları da çalışmaktadır. Değişik bir özellik. Diğer arabalarda bulamazsınız.

Arabayı hiç kilitlemiyorum. Kimse de içine girmedi şimdiye kadar.Çünkü kilitlesem bile bir çaykaşığıyla açılıyor zaten. Bilenler bilir. Anahtar derdi yok. Kaput ve bağaj anahtarsız açılabiliyor. Bu özellik modelli arabaların çoğunda bile yok.

Ayrıca şöför mahalinin yanındaki kısımda ayak koyma yerinde yaklaşık 30 cm çapında bir delik vardır. Bu deliği örtmek için bir mukavva ve çuval kullandım. Yazın deliği açarak doğal klima olarak kullanmaktayım. Yakıtı da etkilemediği için gayet ekonomik.

Egzozu delindi. Baktım güzel ses çıkarıyor. Hiç ellemedim. Çalışınca havalı bir araba gibi ses çıkarıyor. Başkaları egzozdan ses çıkarmak için bir çok paralar harcıyor. Düdük falan taktırıyorlar. Ben bedavadan yapıyorum bunu.

Aracımdan gayet memnunum. Muhayyer bir araçtır. (O da ne demekse bir türlü çözemedim. Osmanlıca özlüğe bile baktım ama işin içinden çıkamadım.) Model yükselteceğimden dolayı satıyorum. Yoksa daha binerdim. 1979 model bir Renault 12 alacağım. bu modeller arası renaultlarla takas yapabilirim.

İşte Dünyanın En Pahalısı (otomobil)

24 ayar altın, platin ve elmaslardan üretilen dünyanın en pahalı model otomobili olan bu küçük Bugatti Veyron kopyasının değeri 2.9 milyon dolar.

Bu fiyat otomobilin gerçeğinden iki adet almaya yetiyor.

Çok sınırlı olarak üretilecek (sadece üç tane yapılacak) modeller, Liverpool’da yaşayan tasarımcı Stuart Hughes ile İsviçreli maket otomobil üreticisi Rober Gulpen tarafından yapıldı.

Kapılar ve kaputu açılabilen ve direksiyonu da dönen modelin kaputunun altında 16 silindirlik W motorunun küçük bir versiyonu olacak. Gerçeğinde bu motorla araç saatte 407 kilometreye ulaşabiliyor.

Sınırlı Bugatti Veyron elmas serisi yakında model otomobil meraklısı zengin müşterilerle buluşacak.

İşte El Yakan Araçlar ve Fiyatları (otomobil)

Cazip kampanyalar ve ödeme seçenekleriyle otomobil sahibi olmanın giderek kolaylaştığı günümüzde markalar, fiyatları dudak uçuklatan modeller üretmekten de vazgeçmiyor.

Geçen yılki teşvikleri aratmayan bir performans ile araç satan üreticiler, zengin müşterileri için değeri milyonlarca lirayı bulan iddialı modellerini sürekli yeniliyor. Türkiye ’de bugüne kadar satılmış en paha lı araç 2.5 mil yon eu ro ile Bu gat ti EB 16.4 Veyron. Fi ya tı ile ol du ğu ka dar 406 km/s son sü ra ti ile ne – fesleri kesen bu modeli satın almak isteyenler, birkaç yıl daha beklemek durumunda. Zira marka, satmış olduğu birçok modeli bile henüz üretiyor.

PORSCHE ADETA ‘KELEPİR’

Dolayısıyla şu anda satılan en pahalı model unvanı Bentley Azure’a ait. 621 bin euro luk etiketle satı lan bu araç ta 6.75 lit re lik V12 mo tor gö rev ya pı yor. 450 bey gir güç ve 875 nm tork üre ten araç, 274 km/s’lik son sürate ulaşabiliyor. İtalyan Lamborg – hini, 528 bin 987 euro luk Murcielago LP640 Roadster, Ferrari ise 510 bin 285 euroluk 612 Scaglietti F1 ile Bentley’i izliyor. Porsche ise, ezeli İtalyan rakiplerinin yanında adeta kelepir kalıyor. Zira Alman üreticinin Türkiye’deki en pahalı modeli 911 Turbo Cabriolet. 297 bin 750 euro ya satılan bu araç, 500 beygirlik gücün de. Öte yandan her iki Ferrari ya da Lamborghini sahibi olabilmek için en az 300 bin euro ödemek gere kirken Porsche Boxster 95 bin euroluk fiyatıyla önemli bir avantaja sahip. Lüks markaların birçoğunda 100 bin euro nun üzerinde fiyatla satılan model bulunuyor.

Hatta geçmişte sadece Bentley, Ferrari, Lamborghini gibi markaların 300 bin euro yu bulan modelleri bulunur ken, bugün Audi, BMW ve Mercedes de bu kervana katılmış durumda. Alman üretici Mercedes, Formula 1’in İstanbul aya ğı öncesi tanıttığı SLS AMG ile en güncel model durumunda. Markanın efsanevi “Gullwing-Martı kanat” ismiyle tanınan 300 SL modelinin güncel versiyonunu yine efsanevi bir isim Michael Schumacher tanıtmıştı. Araç, Türkiye’de satılmayan SLR McLaren’den sonra 375 bin euroluk fiyatıyla markanın en pahalı otomobili konumunda. 571 beygirlik bu süperspor otomobilin yanında Alman üretici hız lı pat ron lar için de 301 bin eu ro nun üze rin de bir fiyatla satılan S600 Long’ u sunuyor.

HIZLI PATRONLARA ÖZEL

Bir diğer Alman üretici Audi ise LED’ li gündüz farlarını hayatımıza sokan modeli R8’in 5.2 FSI’ya 273 bin euro luk fiyat biçmiş. Lamborg hini Gallar – do ’dan alı nan bu mo tor 525 beygir güç üretiyor. Markanın dev SU – V’ u Q7 de du – dak uçuklatan bir versiyona sahip. 500 beygir güç ve 1000 nm tork üre ten V12 TDI mo – deli, 0-100 km/s hız – lanmasını 5.5 saniyede tamamlıyor ve tam 246 bin euroya satılıyor. Yüksek fiyat yarışında sadece bir adım geride ka lan BMW ise, hız lı pat ron la ra 271 bin euro ya 760LI modelini sunuyor.