Corsa sınırlarını genişletecek

Corsa sınırlarını genişletecek

Türkiye’de de özellikle kadın sürücüler arasında popüler olan Corsa, yenilenen haliyle erkek hayranlar da edinecek duruma geldi. Yeni Corsa, Autoshow ile birlikte piyasaya çıkacak

Opel’in ürün gamındaki uzun soluklu modellerden biri olan Corsa, tamamen yenilenen dördüncü nesliyle kasım ayındaki istanbul Autoshow Fuarı’nın ardından Türkiye’de satışa çıkacak. GM Türkiye Genel Müdürü üzcan Keklik, yeni Corsa’nın sadece kadınlara değil, erkeklere de hitap edecek hale geldiğini, böylelikle aracın sınırlarını genişleşeteceğini söylüyor.

Piyasaya çıktığı 1982’den bu yana Avrupa’da 9.4 milyon adedin üzerinde satan Corsa’nın 4. nesil versiyonu, eskisine göre köşeli hatları ve Astra’ya benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bir önceki modelden daha uzun ve geniş olan yeni Corsa’da, sportif hatlar hakim. Bununla birlikte üç ve beş kapılı versiyonlarda, farklı arka tasarımlar kullanılmış.

Bununlar birlikte iç mekanda yine sade, ancak kaliteli malzemeyle şekillendirilmiş sürücü mahalli de gözlerden kaçmıyor. Havalandırma kontrolleri ve müzik sisteminin döndürmeli düğmelerinin arkasına konulan ışıklandırma, kullanım kolaylığı sağlıyor.

Teknolojik doping

şasisi tamamen yeni olan Corsa’da, sınıfının sınırlarını zorlayan teknolojiler kullanılırken oldukça bonkör davranılmış.

Viraj dönerken direksiyonla birlikte yönlenebilen farlar, sürücünün örneğin sevdiği kanalları hafızasında tutabilen akıllı anahtar, arka tamponun içine gömülü “Flex-Fix” adı verilen entegre taşıyıcı sistem bunlardan bazıları. Aynı şekilde ABS, EBD gibi güvenlik sistemlerine ek olarak ESP (Elektronik Denge Programı) ve bunlara bağlı olarak çalışan Viraj Fren Kontrolü (CBC) ile Düz Hat Denge Kontrolü (SLS) gibi donanımnlar da versiyonlara göre araçta yer almakta.

Türkiye’de 1.2 lt 80 HP (otomatik ve manuel), 1.4 lt 90 HP (otomatik) benzinli ve 75 HP’lik 1.3 lt CTDi dizel (manuel) motor ve şanzıman seçenekleriyle satılacak Corsa’nın, her iki kasa tipi de getirilecek. Corsa’nın 5 kapılısı “Essentia”, “Enjoy”, “Sport” ve “Cosmo”, üç kapılısı ise “Sport” donanım paketiyle satılacak.

Hedef 3 bin Corsa

GM Türkiye Genel Müdürü üzcan Keklik, yeni Corsa’nın eskiden daha feminen bir havası olduğunu, şimdiyse erkek sürücülere de hitap edecek duruma geldiğini belirterek “Bu nedenle Corsa’nın, sınırlarını genişleteceğini düşünüyorum” diyor.

Türkiye’de otomatik vitesli seçeneğinin daha çok talep göreceğini düşündüklerini belirten Keklik, kasım ayında istanbul Autoshow Fuarı’nda tanıtımı yapıldıktan sonra satışa çıkacak araçtan, yıl sonuna kadar 3 bin adet satmayı hedeflediklerini söyledi. Keklik, yeni Corsa’nın, eskisiyle arasında makul bir fark olacağını da sözlerine ekledi.

GM’in beklentileri yüksek

Kısa bir süre önce General Motors (GM) Türkiye’nin ilk Türk Genel Müdürü olarak atanan üzcan Keklik, 15 yıldır GM’de görev yapan biri olarak, tecrübe ve birikimini, Türk olmasının avantajlarıyla birleştireceğini söylüyor.

Kendisinin en büyük avantajının, Türkiye pazarını ve bayii ağını iyi bilmesi olduğunu kaydeden Keklik, “GM’de bir Türk olarak benden beklentiler yüksek. Bu açıdan biraz daha cesur adımlar atmak istiyorum” diyor. GM’in Türkiye’de üretimini bitirmesinden dolayı pişmanlık duyduğunu ve “Keşke ayrılmasaydık” dediğini vurgulayan Keklik, “Opel’in Türkiye’de tekrar araç üretmeye başlama konusuyla şimdilik masaya koyduğu bir proje yok. Ancak GM’de böyle bir çalışma olursa, bir Türk olarak bundan mutluluk duyarım. Türkiye önemli ve gurur duyduğumuz bir pazar” diye konuştu.

üok kısa süre önce GM’in Türkiye sorumlusu olduğunu, ancak önümüzdeki günler için kafasında bazı projeler olduğunun altını çizen üzcan Keklik, “şu anda binek otomobil sıralamasında 6. veya 7. sıralardayız. Bu dereceyi yukarı taşıyarak, pazar payımızı artırmak istiyorum” diyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir