Etiket arşivi: Hızlı

Formula E Rüzgardan da Hızlı Bir Araba

Formula E Rüzgardan da Hızlı Bir Araba
Otomobil sektöründe devrim niteliğinde bir buluşa imza atıldı ve rüzgar

gücü kullanarak saatte 155 kilometre hıza ulaşabilen “Süper Otomobil”in

üretimi için çalışmalar sürüyor.
Formula AE adı verilen araç hareket etmek için güneş enerjisi pili

kullanıyor. Otomobil hareket ettikten sonra ise hava akımından

faydalanıyor.
4 saniyeden daha kısa bir süre içinde 0’dan 60 kilometre hıza

ulaşabilen aracın 100 bin sterlin civarında bir fiyatla satılması

planlanıyor.
Hava girişi için 4 noktası bulunan araç, bu kanallar sayesinde havayı

kullanarak hızlanıyor. Hava giriş kanallarının ikisi aracın önünde

diğer ikisi ise yanlarında bulunuyor. Akım sayesinde araç yüzde 20 ila

25 arasında hız kazanıyor.
Elde edilen ekstra enerji araç içinde “ultra-capacitor” denilen bir

yerde depolanıyor ve güneş pilinin boşalmasına yakınken devreye giriyor.

Kağıt

inceliğindeki güneş panelleri 1,5 saatte güneş pilini şarj edebiliyor.

Tam dolu bir pille 200 milden daha fazla seyahat edilebiliyor.

Aracın prototipinin Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

Dünyanın En HIZLI arabası BMW

Dünyanın En HIZLI arabası BMW’den geliyor!!! (450 km/s)
2003 Yılında,tasarımı Türk tasarımcı Enver Özgür tarafından yapılan konsept model BMW tarafından Bugatti Veyron,Mclaren ve Ferrari Enzo gibi ultra hızlı araçlara rakip olarak üretilmesi için uygun görüldü. Maksimum hızı 450km/s olması düşünülen araç böylece rakipsiz olacak.Aracın en yakın 2008 sonunda çıkması bekleniyor.
Dünyanın En HIZLI arabası BMWAracta bulunacak muhtemel özelliler şöyle

760’dan alınan 6000cc’lik motor 6500’e çıkarılıp 4 turbo ile beslenecek
Motor gücünün 1200 hp’ye yakın olması bekleniyor.
22 inch’lik cantlar kullanılacak.
Son teknoloji olan takip mesafe sistemi ile desteklenecek araç bulunduğu konumdan 1 kilometrekarelik alandaki hareketleri tespit edecek.

Yöneticiler Hızlı ve Klasik Otomobilleri Seviyor (otomobil)

Herkesin hayallerinde büyüttüğü bir otomobil, bir model vardır elbette. Türk otomotiv sektörünün önemli isimlerinin gönlünden geçenlerse yüksek performanslı ve klasik olmuş modeller.

Bir markayla uzun yıllar çalışmak ya da içindeki otomobil tutkusuyla görev yaptığı markanın bir modeline hayranlık duymak… Otomotiv sektörünün önemli firmalarını yönetenler için her ikisi de geçerli.Türkiye’de otomotiv dünyasına yön veren yöneticilere baktığımızda veya sorduğumuzda, elbette aldığımız cevaplar genelde aynı olur. Zira tüm yöneticiler, görev yaptıkları, yönettikleri markanın modellerini saymaya özen gösterirler. Ancak öyle bile olsa, mutlaka ayrı tuttukları, hatta şahsi kullanımları için satın aldıkları özel bir model mutlaka vardır.

Performanslılar ilk sıradaOtomotiv profesyonellerinin en beğendikleri ve hatta kullandıkları modellere baktığımızda, genelde bunların üst düzey performansa sahip araçlar olduğu görülüyor. Nitekim GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, halen 2.8 lt motorlu bir Insignia kullanıyor. Ancak o, henüz Türkiye’ye getirilmeyen dört tekerlekten çekişli ve 325 HP gücündeki Insignia OPC’yi şimdiden gözüne kestirdiğini söylüyor.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ise, fırsat buldukça BMW’nin 420 beygirlik M3’ünü kullanmayı tercih ediyor.Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven ise genelde minivan tarzı bir araç kullansa da, Türkiye’de düzenlenen Porsche Cup yarışlarına aktif olarak katılanlardan. Temsa Otomotiv Direktörü Yusuf Soner ise hızlı temposuna ayak uyduran bir otomobili zevkle kullanıyor. O da, Mitsubishi’nin “performanslı köpekbalığı” olarak nitelenen ve gücü 300 beygire yaklaşan Evo X modelinin direksiyonuna geçmekten mutluluk duyuyor.Klasik sevenlerMarkayla uzun yıllar birarada olmak, o markanın tarihinde yer eden modellere duyulan hayranlığı körükleyebiliyor.

Örneğin uzun yıllardır General Motors çatısı altında çalışan Özcan Keklik, gönlünden 1964-67 yılları arasında üretilmiş klasik bir Corvette Stingray geçiriyor.Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ise, Audi’nin 1980’li yıllarda ürettiği Quattro Coupe için benzer şeyleri düşündüğünü söyleyebiliriz. Tıpkı, Chrysler Jeep A.Ş. Genel Müdürü olan ve geçmişte yarışlara da katılan Uğur İrfanoğlu’nun, klasik bir Dodge Challenger veya Charger  restore etme fikri gibi.Ford Otosan Genel Müdürü Mike Flewitt ise klasik otomobilleri seven bir yönetici. O yüzden garajında 1964 model Lotus Elan bulunduğunu söylüyor. Aracın motorunun, Anadol’da kullanılan motorlarla benzer özellikler taşıdığını da belirtiyor.