Etiket arşivi: motorlu taşıtlar vergisinin

motorlu taşıtlar vergisi 1 temmuzda kalkıyor mu?

Sıfır kilometre araçlarına binmek için tüm hazırlıklarını tamamlayan tüketiciler, motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksitini ödememek için, otomobil hayallerini 1 Temmuz’a erteliyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, otomobil firmalarının müşteri çekebilmek için adeta birbirleriyle yarıştığı şu günlerde, acentelerde hareketli günler yaşanıyor. Firmaların indirim yarışı tüketicileri mutlu ederken, artan müşteri talebi ise acente sahiplerinin yüzlerini güldürüyor.

Birikimlerini ve mevcut otomobillerini peşinat olarak veren tüketiciler faiz oranı 0,90 civarında olan düşük taşıt kredilerinden yararlanıyor, ancak büyük bölümü motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksitini ödememek için 1 Temmuz Perşembe gününe kadar beklemeyi tercih ediyor.

Aracına hemen binmek isteyenler ise yaklaşık 1 hafta için yeni otomobiline motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksidini ödemek zorunda kalıyor.

Mersin’deki acente yetkilileri, sattıkları her 10 arabadan dokuzunu alan tüketicinin 1 Temmuz’u bekleme yoluna gittiğini ifade etti.

“Bekleme” tercihi sonucu tüketicinin cebinden çıkmayan bu vergi ise, acenteye ekstra maliyet doğuruyor.

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Hüseyin Kış da, her yıl haziran aylarında satış rakamlarının düşük olduğunu söyledi.

Ancak bu düşük rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Kış, “Haziran ayında verilere göre araç satılmıyor. Ama aslında satılan arabaların kayda girmesi Temmuz ayını buluyor. O nedenle Haziran ve Temmuz aylarındaki satış rakamlarının gerçeği yansıtmadığı kanaatindeyim” dedi.

Müşterilerine cazip olanaklar sunmak isteyen birçok firmanın mevcut durumu müşterilerine bildirerek, bir anlamda uyarıda bulunduğunu dile getiren Kış, bekleme yolunu tercih eden tüketicilerin, bu uygulama sayesinde 200 TL’den başlayıp, motor büyüklüğüne göre 7 bin 344,5 TL’ye varan tasarruf sağlayabildiğini kaydetti.