Etiket arşivi: Otomotiv

Otomotiv de 1 Milyon Satış Hedefleniyor

Otomotiv de 1 Milyon Satış Hedefleniyor

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Genel Sekreteri Tamer Atsan, sektörde ocak ayı satışlarının çok iyi gittiğini belirterek, ‘Sektör temsilcilerinde bu yıl 1 milyon adet satış rakamına ulaşma düşüncesi oluşmaya başladı’ dedi.

OYDER‘in ilkini İzmir’de ikincisini ise Ankara’da yaptığı ‘Diyalog Başlıyor’ adlı toplantıların 3’üncüsü Adana’da yapıldı. Adana’daki toplantıya Mersin, Gaziantep, Antakya, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Malatya ve Niğde’den otomotiv yetkili satıcıları katıldı.

OYDER Genel Sekreteri Atsan, toplantının açılışında, Türkiye’deki araç parkının 15 milyon civarında olduğunu belirtti.

Son 15 yılda inişli çıkışlı grafikler çizen sektörün geçen yıl 760 bin araç satışı yaparak cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirten Atsan, ‘Bu ciddi bir rakam. Ocak ayı satışları da çok iyi gidiyor. Sektör temsilcilerinde bu yıl 1 milyon adet satış rakamına ulaşma düşüncesi oluşmaya başladı’ diye konuştu.

OYDER

OYDER

Atsan, geçen yıl satılan araçların yüzde 67’sinin binek, yüzde 33’ünün ticari olduğunu belirterek, ‘Ayrıca satılan araçların yüzde 53’ü dizel, yüzde 47’si ise benzinli. Yüzde 70’i ithal, geri kalanın ise yerli araç’ dedi.

Otomotiv yetkili satıcılarının devlete önemli oranda vergi sağladıklarını ifade eden Atsan, sektörde 4 milyar dolarlık tesis yatırımının bulunduğunu, 70 bin personelin istihdam edildiğini, 350 bin kişiye ekmek kapısı yarattıklarını ve 52 markanın yaygın bayilik ağını yaptıklarını bildirdi.

OYDER Başkanı Şükrü Ilısal da yaptığı konuşmada, yetkili satıcılar arasındaki diyaloğu artırmak için bölgesel toplantılar yapmaya başladıklarını ve bunun sayısını artırmayı planlandıklarını kaydetti. Daha sonra, İSOTO üst düzey yöneticisi Kurthan Tarakçıoğlu ile HDİ Sigorta Genel Müdürü Enis Talaşman konuşmalarında sektörü değerlendirdi.

Otomotiv Üretimi Yüzde 51 Arttı (otomobil)

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre, Mayıs ayında toplam 100 bin 987 adet araç üretildi. Bu yıl Ocak-Mayıs döneminde 456 bin 992 adet araç üretimi gerçekleştiren otomotiv sanayi firmaları, aynı dönemde 257 bin 822 otomobil, 173 bin 640 kamyonet, 5 bin 111 minibüs, 5 bin 104 büyük kamyon, 2 bin 51 otobüs ve 941 midibüs üretimi yaptı.

Traktör üretimi de 11 bin 364 adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl Ocak-Mayıs aylarında ekonomik kriz nedeniyle 310 bin 506 araç üreten otomotiv firmaları, bu yıl aynı dönemde üretimi yüzde 47 artırdı. Mayıs ayı üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 yükseldi.

Otomotiv sanayi firmalarının geçen ayki toplam kapasite kullanımı yüzde 78 oldu. Bu yılın 5 ayındaki toplam kapasite kullanımı ise yüzde 70 olarak gerçekleşti. Bu yıl Ocak-Mayıs döneminde kapasite kullanımı hafif araçlarda yüzde 73, otobüste yüzde 58, traktörde yüzde 60, midibüste yüzde 18 ve kamyonda yüzde 28 olarak gerçekleşti.

Otomobilde; bu yılın ilk beş ayında 139 bin 636 araç üreten Oyak Renault yüzde 54’lük payıyla üretimde ilk sırayı aldı. İkinci sırada 51 bin 57 araç üreten Tofaş, üçüncü sırada ise 33 bin 177 araç üreten Toyota Türkiye yer aldı.

ÜRETİM VE İHRACAT LİDERİ OYAK RENAULT

Bu yıl Ocak-Mayıs döneminde 456 bin 992 adet araç üretimi gerçekleştiren otomotiv sanayi firmaları, aynı dönemde 335 bin 951 adet araç ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemde 222 bin 121 adet olan toplam araç ihracatı, bu yıl yüzde 51 arttı. Bu yıl Ocak-Mayıs döneminin üretim lideri olan Oyak Renault, 117 bin 116 adet araç ihracatıyla ilk sırada yer aldı. 92 bin 107 araç ihracatıyla Tofaş ikinci sırayı, 65 bin 904 araçla Ford Otosan ise üçüncü sırayı aldı. Toyota Türkiye de aynı dönemde 30 bin 984 araç ihracatıyla dördüncü sırada yerini aldı.

AA

Otomotiv İhracatında Hedef İran ve Hindistan (otomobil)

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, OİB, İran’dan Bursa’ya gelen 4 farklı firmanın yöneticilerinden oluşan otomotiv alım heyeti ile Hindistan Otomotiv Üreticilerine bağlı 20 üyeyi aynı gün içinde ağırladı.

İranlı ve Hintli iş adamlarıyla Türk sanayicilerini bir araya getiren görüşmelerde, Türkiye ile İran ve Hindistan arasındaki ticari faaliyetleri artıracak gelişmeler masaya yatırıldı.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, ikili görüşmelerin İran’la Türkiye ve özellikle Bursa arasında var olan ticari ilişkileri daha da geliştireceğini bildirdi.

İkili görüşmelerdeki asıl amacın, İran’la henüz istenilen düzeyde olmayan ticari ilişkileri, otomotiv yan sanayi dalında daha da geliştirmek olduğunu belirten Sabuncu, şunları kaydetti:

”İran’dan özellikle petrol ve doğal gaza dayalı enerji ürünleri alıyoruz. İki ülke arasındaki ticari dengeleri sağlayabilmek için İran’a yaptığımız ihracatı daha da artırmamız gerekiyor. Bu alanda en önemli fırsatlardan biri otomotiv yan sanayi. Türkiye’nin ihracatını çeşitlendirmesi ve geliştirmesi adına batıdan farklı pazarlara yönelmesi, hayati önem taşıyor. Otomotiv yan sanayi konusunda özellikle İran, bu pazarlardan biri konumunda.”

Türkiye’nin rekabetçilik konusunda otomotiv ana ve yan sanayi ihracatında dünyada söz sahibi ülkeler arasında olduğunu dile getiren Sabuncu, İran, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin çok büyük pazarlar konumuna geldiğini ve bu pazarlarda rekabetçiliğin korunmasının gerekliliğine işaret etti.

Sabuncu, Türkiye’nin 1980’li yıllardan bu yana ihracat odaklı bir politika izlediğini belirterek, şöyle dedi:

”Bu politikanın gereği olarak zaman içerisinde tarım ürünleri yerini sanayi ürünlerine bırakmıştır ve bu sanayi ürünleri içerisinde otomotivin payı hızlıca artmıştır. Türkiye, AB ülkeleri arasında yedinci büyük otomotiv üreticisidir. Türkiye ürettiği bu araçların yüzde 72’sini ihraç etmektedir. 2009 yılında Türk otomotiv endüstrisinin ihracatı 16,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2009 yılı itibarıyla Türkiye, AB 27 ülke grubu içerisinde hafif ticari araçta birinci, otobüs üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır.”

Sabuncu, Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve bunun dış ticaret rakamlarına yansımasını dilediklerini de kaydetti.

AA