Fiat Albea artık Rusya’da da üretiliyor


Fiat lisansı ile Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen Fiat Albea’nın yaklaşık 1 yıldır Rusya’da sürdürülen üretim çalışmaları başarı ile sonuçlandı. Rus Severstal Auto’nun fabrikasında üretilen ilk Fiat Albea, cuma günü törenle üretim bandından indirildi.

Severstal Auto’nun Tataristan’daki Neaberejniye Chelni fabrikasında üretimine başlanan Fiat Albea’nın üretimi için gerekli parçalarının tamamı Koç Holding-Fiat Auto ortaklığı ile Türkiye’de faaliyet gösteren Tofaş tarafından ihraç edildi. Fiat Albea, Tofaş’ın ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya’da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda Ocak 2006’da imzalanan sınai anlaşma çerçevesinde üretilmeye başlandı. Fiat Auto ile Severstal Auto arasındaki iş birliğinin ilk adımı olan bu üretim anlaşması çerçevesinde 2007 sonuna kadar 20 bin Fiat markalı araç üretilmesi planlanıyor. ilk Fiat Albea’nın banttan indirilmesi töreninde konuşan Severstal Auto CEO’su Vadim Shvetsov, anlaşmayı imzaladıktan sadece 10 ay sonra araç üretmenin çok büyük bir başarı olduğunu belirterek, başta Fiat Albea olmak üzere diğer Fiat modellerinin Rusya pazarında önemli bir açığı gidereceğini belirtti.

Yeni Albea’nın üretiminde görev alan tüm işçiler Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda uzmanlık eğitimine tabi tutuldu. Buradaki montaj ve araçların test döneminde Türk mühendisleri bizzat görev aldı. Fiat Auto ile Severstal Auto’nun tüm Fiat markalı binek modeller ve hafif ticari araçların Rusya’da satışı ve dağıtımı ile ilgili bir de tedarik anlaşması da imzaladı. Fiat Albea’nın Rusya’da yollara çıkmasının Tofaş açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Tofaş CEO’su Ali Pandır, Fiat Albea’nın üretilmesinin Türk mühendislerinin başarısının bir göstergesi olduğunu belirtti. Aynı fabrikada 2007 yılından itibaren Fiat Doblo’nun da üretileceğini belirten Pandır, proje kapsamında Tofaş’ın yıllık 250 milyon euro gelir elde edeceğini vurguladı.

üte yandan, yenilenmiş versiyonu şubat 2005’te Türkiye yollarına çıkan Fiat Albea, 2006 yılının ilk 10 ayında 12 bin 100 adetlik satış rakamına ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir