Etiket arşivi: Aveo Sedan 1.4 16V LPG

Chevrolet Aveo Sedan

Bundan 10 yıl önce ‘otomobilime LPG taktıracağım’ diye biri gelip size söylese ne derdiniz? Büyük bir ihtimalle çok tehlikeli olduğunu ve vazgeçmesini söylerdiniz her halde… Tabii aradan çok uzun bir süre geçti ve LPG’li araçlar da pazarda daha fazla yer almaya başladı. Özellikle artan petrol fiyatları tüketicileri farklı çözüm yollarına zorluyor. Bu esnada pazarda dizel araç sayısı da patladı. Öyle ki Türkiye binek otomobil pazarının yarısı artık dizel araçlardan oluşuyor. Fakat dizel araç seçeneği olmayan marka ve modeller de boş durmuyor. Onlar da fabrika çıkışlı LPG opsiyonlu araçlarla pazarda yer almaya başladılar. İşte Chevrolet Aveo Sedan’da bu modellerden biri…

Resim

2006 yılında Kalos’un yerini alan Aveo General Motors ve Daewoo işbirliğiyle geliştirilmiş bir model. Fiat Albea ve Renault Symbol gibi küçük sınıftaki modellerin başarısı bir çok markanın olduğu gibi Chevrolet’in de bu sınıfa ağırlık vermesine sebep oldu. Dizel seçeneği olmadığı zaman bu sınıfta başarılı olmanın çok zor olduğunu Chevrolet yöneticileri de bildikleri için bir çözüm üretme yoluna gitmişler ve İtalya’da başarıya ulaşan LPG’li otomobil stratejisini Türkiye’de uygulamaya karar vermişler. 1.900 YTL ödenerek opsiyonel olarak satın alınabilen LPG otomobilin garanti koşullarını da değiştirmiyor.

İtalya’da BRC firması tarafından yapılan sıralı tip LPG sistemi kullanılan Aveo’nun 1.2 lt 72 HP ve 1.2 lt 94 HP gücündeki her iki motoruna da uygulanıyor. Testimizin konuğu olan 1.4 lt 94 HP’lik versiyonun LPG’li fiyatı 24.563 YTL’den başlıyor.

Bilindiği gibi LPG sistemleri ülkemizde birçok noktada uygulanıyor. Bunlardan bir kısmı başarılı çalışmalar olsa da bir kısmı standartları zorladığı için tehlike yaratmaktadır. Aveo’nun fabrika çıkışlı LPG sistemi hem araca monte edilişi hem de kullanım açısından son derece başarılı olmuş. 38 litrelik LPG tankı bagaj zeminine yerleştirilmiş ve böylece bagajdan çalmamış. Sistemi açıp kapamaya yarayan küçük kumanda düğmesi ön konsolun sol alt bölümüne yerleştirilmiş; kumanda düğmesinin üzerindeki LED’ler sayesinde gaz seviyesini kontrol edebiliyorsunuz.

LPG’nin Aveo Sedan’ın zaten çok parlak olmayan performans değerlerine çok fazla olumsu bir etkisi yok, anlayacağınız Aveo aynı Aveo! Tüketim değerlerine göz attığımızda LPG kapalı olarak kullandığımızda 100 km’de 7,4 litre yakıt tüketen Aveo Sedan, LPG sistemi açıldığında ise 100 km’de 8,9 litre otogaz tüketti. Tüketim maliyetlerine baktığımızda (Aygaz’ın 22.11.2007 tarihli fiyatlarına göre) yaklaşık yüzde 35’lik bir avantaj oluştuğunu görüyoruz. Bir başka ifade ile Aveo Sedan ile 25.000 km yaptığınızda başlangıçta LPG sistemi için ödemiş olduğunuz 1.900 YTL’ ye size geri dönüyor. Sıfır kilometre bir aracı 50.000 km’den az kullanmadan satmayı düşünmüyorsanız Aveo Sedan doğru bir seçim olabilir…