Nissan; Eski Araçlar Toplansın

Nissan; Eski Araçlar Toplansın

Otomotiv sektörü, miadını doldurmuş araçların bir an evvel piyasadan toplanmasını talep ediyor. Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, eski model araba, kamyon ve kamyonetlerin hemen trafikten çekilmesini istedi. Bunun hem ekonomiye hem de sektöre önemli bir katma değeri olacağını vurguladı.

Sancaktaroğlu, uygulama ile eskinin yerine yenisinin daha uygun fiyatlardan tüketiciye sunulmasının hedeflendiğini bildirdi.

Otomotiv sektörü Sanayi Strateji Belgesi’ni memnuniyetle karşıladı. Belgeyi sektöre getirileri ve katkıları bağlamında olumlu bulan Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, beklenti ile öngörülerini Cihan’a açıkladı.

Nissan
Nissan

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün kamuoyuyla paylaştığı Sanayi Strateji Belgesi’nin otomotiv sektörünün gücünü artıracağını kaydeden İlkim Sancaktaroğlu, “Belgenin Türkiye ekonomisine, istihdamına yaratacağı katma değer fazla. Vergilendirmeden çevreci otomobillerin teşvikine kadar pek çok önemli maddeler ihtiva ediyor.” dedi.

Sancaktaroğlu, belgenin kar topu gibi gerek ana sanayiye gerekse yan sanayi ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük katkıda bulunacağını aktardı.

Ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili regülâsyonun da uygulamaya koyulduğunu ifade eden Nissan Genel Müdür Yardımcısı, böylece piyasadan eski model araba, kamyon ve kamyonetlerin toplanıp yerlerine yenilerinin konulmasının dolayısıyla sirkülasyonun önünün açılacağını belirtti.

Miadını doldurmuş araçları toplayıp yenilerini daha uygun fiyatlarla vermenin oyunun kuralı olduğunu dile getiren İlkim Sancaktaroğlu, “Eski modelleri ne kadar çabuk toparlayabilirsek kardır. Sonuçta bu araçlar ekonomik ömrünü tamamlamış durumda. Kullanım maliyetleri de fazla üstelik çevreyi kirletiyorlar. Kuşkusuz bu, bir döngü ve Türkiye buna hemen başlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Yardımcısı Sancaktaroğlu uygulamanın piyasaya önemli bir katma değeri olacağını vurguladı.

Son olarak sektörün 2011 hedeflerine değinen Sancaktaroğlu, 2011’de siyasi bir dalgalanma olmaması halinde 2010 gibi 750-760 bin seviyesinde satış beklediklerini bildirdi. İlkim Sancaktaroğlu, Nissan olarak da yüzde 3 pazar payı ve 21 bin araç satışı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir