Kategori arşivi: Chevrolet

chevrolet chevrolet camaro chevrolet aveo chevrolet usa chevrolet cruze chevrolet spark modelleri hakkında detaylı bilgiler

2009 Chevrolet Camaro

2009 Chevrolet Camaro
2009 Chevrolet Camaro

GM 2010 model Chevrolet Camaro’nun fotoğraflarını ve teknik bilgilerini açıkladı. Firma Corvette haricinde tekrar spor otomobil üretmeye başladığı için heyecanlı olduğunu ifade etti.

Camaro LT ve LS modellerinde 3.6 litre hacminde direkt enjeksiyonlu V6 motor kullanılacak. Yeni motor 300 beygir gücünde ve 370 Nm tork üretiyor. V6 Camaro’larda 6 vitesli düz şanzıman standart, 6 vitesli otomatik şanzıman ise opsiyonel olacak.

Camaro SS’de, Corvette’den alınan 6.2 litre hacminde V8 kullanılacak. SS modeli de 6 ileri düz veya 6 ileri otomatik şanzıman ile satılacak ancak düz vitesli versiyonunda motor 422 beygir ve 553 Nm tork üretirken otomatik versiyonunda motor 400 beygir ve 535 Nm tork üretecek.

V8 motorlu modellerde, firma “Active Fuel Management – Aktif Yakıt Yönetimi” adını verdiği bir sistem kullanıyor. Sistem otoyol seyrinde ve motora az yüklenildiğinde 4 silindirini devre dışı bırakıyor ve tasarruf sağlıyor.

Resimlerde gördüğünüz RS modeli ise LT ve SS modelleri için bir görünüm paketi ismi. RS paketi, halka şeklinde ışıklı HID farlar, spoyler, özel kuyruk lambaları ve 20 inç ebadında tekerlekleri içeriyor.

Chevrolet’in Dizel Otomobili Cruze

Chevrolet’in Dizel Otomobili Cruze
Chevrolet, Ekim ayındaki Paris Motor Show ve İstanbul Autoshow fuarlarında Genarel Mototors’un yeni global kompakt araç mimarisi üzerine kurulu Cruze adını verdiği sedan modelini tanıtacak. C segmentinde yer alan Cruze, 2009’un ilk aylarında Türkiye’de satışa sunulacak. Araç, Chevrolet dizel otomobil olarak türkiye Pazarına girecek. Chevrolet yeni dizel motor seçenekleriyle 2010’dan itibaren 10 binli satış adetlerine ulaşmayı hedefliyor

Chevrolet Rezzo

Chevrolet Rezzo
..General Motors’un Daewoo ile işbirliği sonucunda oluşturduğu ve ilk kez 2000 yılında Türkiye’ye tanıttığı yeni Chevrolet markasının kompakt van modeli Rezzo, geniş iç mekanıyla, kalabalık ailelere hitap ederken, avantajlı fiyatıyla öne çıkıyor.

Tasarım

Türkiye ve Avrupa pazarına sunulan Daewoo imzalı yeni Chevrolet modellerinin tasarımı, tamamen Avrupa ve Asya’daki tüketicilerin beklentilerini karşılamaya yönelik olarak geliştirilmiş.
Chevrolet’nin kompakt van sınıfındaki temsilcisi Rezzo, geniş iç mekanı ve çok yönlü kullanıma uygun yapısı sayesinde daha çok kalabalık aileleri hedef alıyor.
Rezzo’nun Japon otomobillerin genel karakterini yansıtan çekik gözleri hatırlatan farlar, gövde rengi ve üzerinde sis farlarının bulunduğu ön tampon ve ortasında büyükçe Chevrolet logosunun dikkat çektiği ön ızgarayla bütünleşerek, sportif bir görünüm oluşturuyor.
Pininfarina tarafından tasarlanan ve genel olarak akıcı ve dinamik bir tasarıma sahip olan Rezzo, yandan bakıldığında tavan raylarıyla oldukça hareketli bir görünüm kazanmış.
Aracın sade tasarımıyla dikkat çeken arka bölümünde tavandaki üçüncü stop lambası ve bagaj kapağının iki yanına sıralanan ince stop lambaları şık tasarıma katkı sağlarken, sis farları gövde rengi tampon üzerine yerleştirilmiş.
4350 mm. uzunluk, 1755 mm. genişlik ve 1630 mm. yüksekliğe sahip Rezzo, 2600 mm. dingil mesafesiyle, sınıfındaki en geniş iç hacmi ve arka bölümde oldukça geniş diz mesafesi sunuyor.
325 litrelik bagaj hacmine sahip olan aracın arka koltukları katlandığında bu oran 1320 litreye kadar yükseltilebiliyor.

iç mekan

Dış boyutlarıyla doğru orantılı olarak, iç mekanda oldukça geniş bir kullanım alanı sunan Rezzo’da kullanılan malzemeler fiyat avantajı dikkate alınacak olursa makul sayılabilir ancak işçilik vasatın biraz üzerinde…
Geniş ön ve yan camlar sayesinde ferah bir iç mekan sunan Rezzo’nun elektrikli cam açma-kapama düğmeleri standart olarak sürücü kapısının kolçağına yerleştirilirken, dış dikiz aynalarının kumanda kolu da yine sürücü kapısına entegre biçimde tasarlanmış.
Klasik Japon otomobillerinin iç mekanını hatırlatan tasarımıyla sade bir görüntü çizen Rezzo’da, ön panelin sürücü kapısına yakın olan en sol tarafında bulunan düğme yardımıyla far yükseklik ayarı ve gösterge panelinin parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz.
Sportif bir tasarıma sahip olan gösterge panelinde ortadaki büyük daireyle hız göstergesi kolayca okunabilirken, sol taraftaki daireden motorun devrini, sağdaki daireden de hararet ve yakıt durumunu takip edebiliyorsunuz.
Orta konsolun en üzerinde müzik sistemi ve bu bölümün altında boş bir bölme yer alıyor. Daha altta ise iki adet geniş havalandırma ızgarası ve klima sistemi bulunuyor. Izgaraların arasında kalan bölümde ise dörtlü sinyal lambası kumanda düğmesi bulunuyor.
Daha altta ise bardak tutucu, küllük ve çakmak yuvası bulunuyor. Bardak tutucu kullanıldığında, vites kullanmak zorlaşıyor.

Motor ve Performans

Chevrolet tarafından ülkemize sadece 1.6 litre 105 HP ve 2.0 litre 121 HP benzinli motorlarla ithal edilen Rezzo’nun yurtdışında 1.8 litre 101 HP ve 2.0 litre 105 HP’lik motor seçenekleri de bulunuyor.
Chevrolet Rezzo 1.6 modelinin E-TEC adı verilen 1598 cc (16V) hacmindeki motoru 6000 d/d’de 105 hp güç üretiyor ve 3400 d/d’de 142 Nm tork sağlıyor. Saatte en fazla 167 kilometre hıza ulaşabilen Chevrolet Rezzo 1.6, sıfırdan 100 km/sa sürate 12.2 saniyede çıkabiliyor.
100 kilometrede ortalama 8.3 litre yakıt tüketen Rezzo 1.6 modelinin 105 hp gücündeki motoru alt devirlerde cansız kalmasına rağmen, devir yükseldikçe gerçek gücünü göstermeye başlıyor.
60 litrelik yakıt deposuna sahip olan Rezzo 1.6, yarı sert süspansiyonları sayesinde başarılı sayılabilecek bir yol tutuş sergiliyor. üok zorlandığında yana yatma eğilimi gösteren araç, 100 km/sa hızla giderken yapılan panik frende 41 metrede durmayı başardı, ancak bu mesafer rakiplerinin biraz gerisinde kaldı.
Ses yalıtımı çok başarılı sayılmayan araç, kısa vites oranları sayesinde genel olarak seri kullanım imkanı verirken, geniş ön ve yan camları sayesinde oldukça iyi bir görüş alanı sunuyor.

Güvenlik

Chevrolet Rezzo’da standart olarak, iki adet ön ve iki adet yan hava yastğı, ABS, üç-noktalı emniyet kemerleri ve kemer gücü durdurucuları, çocuk kilidi, yan darbe koruyucu barları, diz koruyucu, merkezi kilit ve immobilizer bulunuyor.
Chevrolet, tüm modellerinde 3 yıl /100.000 km mekanik garanti, 3 yıl / 100.000 km yolda yardım hizmeti sunuyor.