Kategori arşivi: Hyundai

hyundai hyundai i20 hyundai i30 hyundai era hyundai ix35 modelleri Hyundai araç bilgileri yer almaktadır

Hyundai Accent Model Otomobil Teknik Özellikleri

Hyundai Accent Model Otomobil Teknik Özellikleri

Accent
Model
Motor Hacmi (cc)
Silindir sayisi
Beygir Gücü (BG)/(d/d)
En Yüksek Tork (Nm)/(d/d)
0-100 km/s Hızlanma (sn)
Son Hız (km/sa)
Vites
Yakıt tüketimi (100 km’de)
Şehir İçi (litre)
Şehir Dışı (litre)
Ortalama (litre)
Fiziki Ölçüler
Ağırlık (kg)
Dingil Mesafesi (mm)
Uzunluk (mm)
Genişlik (mm)
Yükseklik (mm)
Bagaj Hacmi (litre)

Hyundai Accent
Hyundai Accent

Accent 1.3
1341
4
70/-

0.0
0
5 ileri 1 geri

0.0
4.5
0.0

923
2400
4103
1630
1394
342

Accent 1.6
1495
4
90/-

0.0
0
5 ileri 1 geri

8.1
5.6
0.0

945
2400
4103
1630
1394
342

Daha iddialı
” 90’lı yılların ortasında rekabet gücünü yitiren Excel modelinin yerini alan Accent, ’97 yılından bugüne İzmit’teki Hyundai Assan tesislerinde üretiliyor.
” İkinci nesli ’99 yılında yollara çıkan otomobil 2002 yılında yapılan makyajın ardından ismine Admire takısını aldı.
” Geçtiğimiz aylarda üçüncü jenerasyonu tanıtılan otomobil artık Era (çağ) uzantısıyla ticarileştiriliyor.
” Yeni Accent Era’da 1.4 litre 97 HP, 1.6 litre 112 HP benzinli ve 1.5 litre 110 HP dizel motor seçenekleri bulunuyor. Donanım paketleriyse Team, Select ve Style olmak üzere sıralanıyor. Benzinli ünitelerde otomatik şanzıman isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

İşlevsellik ve donanım
” Accent Era yenilenirken iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi artırılmış. Gözle görünür bir işçilik kusuruna rastlamak zor. Ancak test otomobilimizin kapısından gelen gıcırtılar rahatsızlık yaratıyordu.
” Kokpitin çift renkli yapısı ferahlık hissini artırıyor. Müzik sisteminin kullanımı zor ama direksiyon üzerinden kontrol edilebiliyor olması bu handikabı ortadan kaldırıyor.
” Çakmağın yerleşimi tiryakileri memnun etmeyecektir. Kullanım için eğilmek ve gözü yoldan ayırmak gerekiyor.

Sürüş İzlenim
Yenilenen Accent Era ekinin yanı sıra bambaşka bir görünüme kavuşmuş. Genel tasarımı selefine göre daha yumuşak. Hatta yeni farlarla çok daha sevimli bir görüntüsü var. Yan bölümlerde kapı koruma çerçeveleri alışılmışın aksine üst kısımlara yerleştirilmiş. Bu bölümün devamı niteliğindeki çamurluğun üstünde sinyaller bulunuyor. Arka kısımsa otomobilin menşesini belli ediyor. Büyük stop grubu bu bölümde dikkatlerden kaçmıyor. Accent yenilenirken boyutlarında da artış yaşanmış. Selefinin 4260 mm olan uzunluğu 20 mm’lik artışla 4280 mm’ye ulaşmış. Bu değerle Accent Era en büyük rakipleri Renault Clio Symbol (4171 mm) ve Fiat Albea’dan (4186 mm) daha büyük bir otomobil haline gelmiş. Otomobilin boyutlarındaki artış ne yazık ki iç mekanda yeterince hissedilmiyor. Arkada sunulan diz mesafesi sınıf standartlarında. 390 litrelik bagaj hacmiyse rakiplerinin gerisinde.
Test otomobilimizde yeni geliştirilen 1.5 litre hacminde dizel bir ünite görev yapıyordu. Selefindeki motorla aynı hacmi taşımasına karşın yeni CRDi ünitesi değişken geometrili turbo sistemiyle donatılmış. Böylece yüksek devirlerde yüksek güç, düşük devirlerdeyse yüksek tork sağlanıyor. Yeni motor 4000 d/d’de 110 HP güç, 1900 d/d’de ise 235 Nm tork üretiyor. Kağıt üzerinde güçlü olan motor yolda bu gücü tam olarak hissettiremiyor. 2500 d/d’ye kadar hantal bir görünüm sergilemesine karşın ancak 4000 d/d’de yeterli ataklığı sunabiliyor. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 11 saniyede ulaştık. Yüksek devirlerde motorun sesinin de fazlaca çıktığını belirtmemiz gerekiyor. Accent Era 1.5 CRDi’ın en iddialı olduğu disiplinse yakıt tüketimi. Testimiz boyunca ortalama 5.6 litre motorin tüketen otomobil ekonomik bir tablo çizgi. 45 litrelik deposuyla menzili 803 km.
Accent’in süspansiyon sistemi de yenilenmiş. Yumuşak karakterli sistem yeterli konforu sunuyor. Ancak yüksek yapısı sebebiyle virajlarda fazlaca yana yatma eğilimi gösteriyor. Sonuç olarak Accent Era’nın selefinden daha iyi bir yol tutuşa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otomobilin fren sistemi de güven veriyor. 100 km/s hızdan durma konumuna gelmek için 39 metreye ihtiyaç duyduk.

KAMPANYALARA DEVAM: HYUNDAiDEN DEV ARALIK HAREKAT

KAMPANYALARA DEVAM:

HYUNDAI’DEN DEV ARALIK

HAREKATI


Türk Otomotiv Sektörü’nde
her zaman ilklerin

öncülüğünü yapan

Hyundai, yeni

kampanyasıyla araç sahibi

olmak isteyenlerin hayatını

değiştirmeye hazırlanıyor.

2006 yılında uygulanan en cazip koşullara sahip Dev Aralık Kampanyası’nda, Hyundai’nin binek otomobilleri ve hafif ticari araçları için yüzde sıfır faizli kredi kampanyası ve 3.000 YTL’ye varan yakıt destekleri uygulanıyor.

Türkiye’de satılan tüm modelleri için 5 Yıl üretici Firma Mekanik Garantisi sunan ilk ve tek marka olan Hyundai, 1-31 Aralık 2006 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya sayesinde Türkiye’de herkesi Hyundai sahibi yapmayı ve Türkiye’nin Hyundai kalitesinden, teknolojisinden ve güvenliğinden yararlanmasını amaçlıyor.

ilk kez Kasım 2006’da uygulanmaya başlanan ve Hyundai’nin tüm modelleri için sunulan 20.000 YTL’ye 12 ay yüzde 0 (sıfır) faizle kredi imkanı, Aralık ayı boyunca da geçerli olacak. Ayrıca Türk Otomotiv Sektörü’nde tüm dengeleri değiştiren kampanya kapsamında, Hyundai’nin tüm binek ve hafif ticari araç modellerinde 3.000 YTL’ye kadar ulaşan yakıt desteği de sağlanacak.

10 farklı binek otomobiliyle Türk tüketicisinin tüm istek ve ihtiyaçlarına cevap veren Hyundai; Atos Prime, Getz, Accent Era, Matrix, Elantra, Sonata, Grandeur, Coupe, Tucson ve Santa Fe modelleri için 250 YTL ile 3.000 YTL arasında değişen yakıt indirimi sunuyor. Hyundai’nin hafif ticari araç yelpazesinde bulunan H100 Panel Van, H100 Kamyonet ve Starex için de modele ve versiyonlara göre yine aynı şekilde 250 YTL ile 3.000 YTL arasında değişen yakıt desteği veriliyor. Tüketiciyi en çok gözeten marka olan ve her zaman en cazip avantajları müşteriye sunan Hyundai, bu kampanya sayesinde tüm modellerini satın alan müşterilerin Aralık ayındaki ve 2007 yılıyla birlikte başlayacak Kurban Bayramı’ndaki yakıt masraflarını da karşılamış oluyor.

2006’nın ilk 10 aylık döneminde yaklaşık yüzde 9 toplam pazar payı elde eden Hyundai, bu kampanyayla birlikte satış adetlerini yükseltmeyi hedefliyor. Hyundai’nin tüm Türkiye çapına yayılmış olan 79 yetkili satıcısı, Aralık ayı boyunca Hyundai modellerini daha yakından tanımak ve en cazip koşullardan yararlanmak isteyen tüm tüketicilere hizmet verecek.

HYUNDAI’NiN ESRARENGiZ KAHRAMANI

HYUNDAI’NiN ESRARENGiZ KAHRAMANI
Hyundai, sürekli gelişen ve baş döndüren teknolojisiyle yepyeni tasarımlar ve modeller yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı gerçekleştirilen “HCD10 Hellion” konsept otomobili, kusursuz karakteri ve sıradışı tasarımıyla Hyundai’nin gelişmiş teknolojisini en iyi şekilde bir araya getiriyor.

Hyundai’nin üç kapılı Hellion konseptinin tasarımını geliştiren Hyundai Dizayn ve Teknik Merkezi Tasarım şefi Joel Piaskowski, araçla ilgili şunları söylüyor: “HCD10 Hellion, çok farklı zevkleri bulunan ancak kendine özgü bir tasarım arayan müşteriler için hazırlandı. Tüketicinin kafa yapısı ve davranışları, artık firmaların yeni segmentleri belirlemede öncelikli olarak üstünde durduğu konuların başında geliyor. Hellion konsepti de bu kişilere fazlasıyla hitap ediyor ve Hyundai’nin model yelpazesine yeni bir tutum kazandırıyor. Hellion’u esrarengiz, yerinde duramayan, deli dolu ve kişiliğini açıksözlülükle ifade eden bir araç olarak tanımlamak yanlış olmaz.

insan Gövdesini Hatırlatan Yapı

Hellion’un yapısı, tasarım merkezi tarafından aracın görsel gücünü yansıtmak için güçlü kuşakların kullanıldığı sert yapılı bir sırt çantasına benzetiliyor. Bu fikirden yola çıkılarak oluşturulan yapıda, Hellion’un güvenlik kafesini oluşturmak için üç adet çok hafif alaşımdan hazırlanan kuşaklar bulunuyor. Bu kuşaklar, daha çok insan vücudunda bulunan kaburgalara benzetiliyor. Bu kaburgalar ise, sörf tahtası şeklindeki asma omurgaya bağlanıyor. Hellion’un bu şekilde oluşturulan göğüs kafesi, hem yolcularını koruyor hem de görsel açıdan oldukça güçlü bir yapı sergiliyor. Gövde üstüne insan derisi gibi kaplanan sac kaldırıldığında, altından çıkan bu kaburgalar Hellion’u organik bir güç simgesine dönüştürüyor. Bu da Hellion’u, yolcularını en güvenli şekilde koruyan bir kahramana dönüştürüyor.

Dış Tasarım

Hyundai HCD10 Hellion’un ön tasarımı, gelecekte çıkacak 4×4 modellerinde kullanılması planlanan organik yapının nasıl olacağı hakkında ipuçları veriyor. Heybetli bir duruşa ve iddialı bir yüze sahip olan Hellion’un keskin çizgilere sahip ön farları ise ızgaraya doğru konumlandırılmış. şişkin ön kaput üstünde bulunan hava giriş kanalı ve yanlarda motor bölümüne daha rahat ulaşmak için konulan mandallar, özellikle ralli otomobillerini hatırlatıyor. Eğimli ön cam, aracın sportif karakterini tamamlarken güçlü bir profile kavuşmasını da sağlıyor. ün ve arka tamponda gövde renginden farklı renkte kullanılan parçalar ve alt kısımdaki alüminyum bölümler agresifliği artırıyor.

Hellion’un arka tasarımı da çarpıcı görünüme sahip. Arka stoplar, arka camın yanında bulunan küçük camların üstüne yerleştirilirken şişkin çamurlukların üstündeki kelebek cam da Hellion’un ferah bir kabine kavuşmasını sağlıyor. üift krom egzoz çıkışı ise tampon ile alüminyum kaplama arasında yer alıyor.

Hyundai Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Marc Mainville ise Hellion’u şöyle anlatıyor: “HCD10 Hellion’un boyutları, aracın sağlam görünmesini ve durmasını sağlıyor. Lastiklerin en köşeye yerleştirilmesi, off-road görünümü, alüminyum kaplamalar, şişkin çamurluklar ve çeki demirleri, Hellion’un gücünü ortaya koyuyor.”

Sökülebilir kanvas tavan, Hellion’un bağımsız ruhunun en iyi göstergelerinden biri. Kamuflaj görünümlü bu kumaşı isteğe bağlı olarak farklı bir desenle almak mümkün. ünlü ralli yarışını hatırlatan Dakar Altın Sarısı renge sahip Hellion’un Teflon kaplamalı 20 inçlik alüminyum jantları iki parçadan oluşuyor.

iç Tasarım

Hellion’un iki bölüme ayrılmış tasarımı ve üç kapılı yapısı, kabindeki yolcuların derli toplu ve fonksiyonel bir kabine oturmalarını beraberinde getiriyor. Kabin dizaynından sorumlu Baş Tasarımcı Martin Frost, “Hyundai HCD10 Hellion, bir konsept otomobil olmasına rağmen iç ve dış tasarımının uyumu açısından özel bir dizayn temasına sahip. Dış tasarımdaki çizgiler, kabin içinde de kullanılarak genişlik ön plana çıkarıldı” diyerek aracın kullanışlı bir kabine sahip olduğunu söylüyor.

Dış kısımdaki kuşaklar, önden ve üstten geçerek içerideki yolcuları güvenlik altına alıyor. Orta konsolda ise iç ışıklandırma kontrolleri ve arka yolcular için LCD monitör bulunuyor. Tavanda kullanılan kamuflaj kumaş, dört yolcu için hazırlanan bucket tipi yarış koltuklarında da belirli bölümlerde yer alıyor. Kabindeki beyaz şeritler, mat alüminyum kaplamalar ve üöl Siyahı renk, aracın derli toplu ve modern bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Kullanışlı bagaj hacmi ve saklama gözleri sayesinde her türlü eşyanın rahatlıkla taşınıp saklanabildiği Hellion’da, araç içindekilerin maceralarını yürürken de sürdürebilmeleri için koltuklara yerleştirilen ve tek düğmeyle yerinden çıkartılabilen fonksiyonel sırt çantaları da bulunuyor. Bunun yanı sıra koltuk önlerinde gizli çekmeceler ve orta konsolda gözler yer alıyor.

Hyundai HCD10 Hellion’da, bozuk zeminlerde sürüş için sürücüye destek olan tüm sistemler mevcutken kabin içindekiler için de konfordan taviz verilmiyor. ürneğin koltuklarda eşi benzeri bulunmayan su minderi sistemi kullanılıyor ve her koltukta yerinden çıkarılıp doldurulabilen su haznesi bulunuyor. Bu haznelere bağlı olan pompalar sayesinde her yolcu için su seviyesi rahatlıkla ayarlanabiliyor. ün göstergeye yerleştirilen bilgi ekranı sayesinde araç içindeki tüm sistemler görüntülenebiliyor. Bu monitörün altındaki düğmelerle klima ve müzik sistemi kontrol edilirken konsoldaki mouse yardımıyla navigasyon sistemi yönetiliyor.


Performans ve Teknoloji

Sıradışı tasarıma sahip olan HCD10 Hellion konsepti için Hyundai mühendisleri, yine güçlü ve sıradışı bir motor kullandılar. Araçta bulunan 3.0 litre hacimli doğa dostu V6 common-rail dizel motor (CRDi), 236 PS maksimum güç ve 452 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor, altı kademeli otomatik şanzıman sayesinde yüksek performansını yola aktarıyor. Bu güç, kompakt boyutlara sahiph olan 4 tekerlekten çekişli Hellion’un yüksek bir performansa ulaşmasını sağlıyor.

Hyundai HCD10’da sayısız güncel ve yeni jenerasyon teknoloji kullanılıyor. ESP (Elektronik Stabilite Kontrolü), elektronik kontrollü şanzıman, kablosuz internet bağlantısı, navigasyon sistemi ve ayarlanabilir hız sabitleyici, bu sistemlerden sadece birkaçını oluşturuyor.