Kategori arşivi: Fiat

fiat fiat doblo fiat punto fiat 500 fiat albea fiat palio fiat bravo fiat panda araba modelleri

Fiat’ın uzun süredir beklenen yeni Bravo’sunun detayları

Fiat’ın uzun süredir beklenen yeni Bravo’sunun detayları ortaya çıktı

Fiat’ın uzun süredir beklenen ve Stilo’nun yerine geliştirdiği yeni Bravo’nun gerçek fotoları nihayet göründü. Araç, Fiat’ın orta sınıftaki iddiasını ortaya koyarken, yeni logoyu taşıyan “ilk” model olacak.
“italyan stilinin en son yorumu” diye nitelenen Bravo, gerek markanın yeni tasarım kimliğini, gerekse de markanın yeni hedeflerinin izlerini taşıyor.

Sınıf ölçülerine göre geniş tutulan iç mekana sahip araç, hatchback olmasına karşın 400 litrelik bagaj hacmi sunuyor. 1.9 lt (120 ve 150 HP) dizel, 90 HP’lik 1.4 lt ve yeni geliştirilen 1.4 lt hacimli turbo (120 ve 150 HP) benzinli motor seçenekleri olacak.

Fiat Albea artık Rusya’da da üretiliyor


Fiat lisansı ile Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen Fiat Albea’nın yaklaşık 1 yıldır Rusya’da sürdürülen üretim çalışmaları başarı ile sonuçlandı. Rus Severstal Auto’nun fabrikasında üretilen ilk Fiat Albea, cuma günü törenle üretim bandından indirildi.

Severstal Auto’nun Tataristan’daki Neaberejniye Chelni fabrikasında üretimine başlanan Fiat Albea’nın üretimi için gerekli parçalarının tamamı Koç Holding-Fiat Auto ortaklığı ile Türkiye’de faaliyet gösteren Tofaş tarafından ihraç edildi. Fiat Albea, Tofaş’ın ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya’da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda Ocak 2006’da imzalanan sınai anlaşma çerçevesinde üretilmeye başlandı. Fiat Auto ile Severstal Auto arasındaki iş birliğinin ilk adımı olan bu üretim anlaşması çerçevesinde 2007 sonuna kadar 20 bin Fiat markalı araç üretilmesi planlanıyor. ilk Fiat Albea’nın banttan indirilmesi töreninde konuşan Severstal Auto CEO’su Vadim Shvetsov, anlaşmayı imzaladıktan sadece 10 ay sonra araç üretmenin çok büyük bir başarı olduğunu belirterek, başta Fiat Albea olmak üzere diğer Fiat modellerinin Rusya pazarında önemli bir açığı gidereceğini belirtti.

Yeni Albea’nın üretiminde görev alan tüm işçiler Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda uzmanlık eğitimine tabi tutuldu. Buradaki montaj ve araçların test döneminde Türk mühendisleri bizzat görev aldı. Fiat Auto ile Severstal Auto’nun tüm Fiat markalı binek modeller ve hafif ticari araçların Rusya’da satışı ve dağıtımı ile ilgili bir de tedarik anlaşması da imzaladı. Fiat Albea’nın Rusya’da yollara çıkmasının Tofaş açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Tofaş CEO’su Ali Pandır, Fiat Albea’nın üretilmesinin Türk mühendislerinin başarısının bir göstergesi olduğunu belirtti. Aynı fabrikada 2007 yılından itibaren Fiat Doblo’nun da üretileceğini belirten Pandır, proje kapsamında Tofaş’ın yıllık 250 milyon euro gelir elde edeceğini vurguladı.

üte yandan, yenilenmiş versiyonu şubat 2005’te Türkiye yollarına çıkan Fiat Albea, 2006 yılının ilk 10 ayında 12 bin 100 adetlik satış rakamına ulaştı.

Doblo Combi Maxi

Doblò Combi Maxi


Fiat Ticari Araçlar, piyasaya çıktığı

günden beri beğeni toplayan Doblo

modelinin ürün gamını Doblo Combi

Maxi versiyonu ile tamamlıyor. Doblo

Cargo Maxi’nin 2006 yılının ilk 11 ayında

1.633 adet satış ile yakaladığı başarıyı

Doblo Combi Maxi daha geniş bir tüketici

kesimine hitap ederek devam ettirmeyi

hedefliyor.

Bursa’da üretilip tüm dünyaya ihraç edilen, 2001 yılından bu yana sınıfının tartışmasız lideri olan ve Avrupa’da 2006 yılının ticari aracı seçilen Fiat Doblò, Combi Maxi versiyonu ile daha fazla yük bölümü, daha fazla hacim sunuyor. Doblo Combi Maxi ile hem yolcu hem de yük taşımayı hedefleyen iş sahiplerine ulaşmak amaçlanıyor. 5 kişilik yolcu kapasitesinin yanısıra 1.9 m3’lük yük taşıma alanın yer aldığı aracın arka koltukları yatırıldığında ise kolaylıkla 3.8 m3’lük yük alanı yaratmak mümkün oluyor.

Doblò Combi Maxi hem iyi bir ticari araç hem de iyi bir aile otomobili olarak sürücüsüne çok amaçlı kullanım keyfini yaşatıyor.

Doblo Combi Maxi’nin ayrıca 3. sırası cam yerine sac olan versiyonu da satışa sunuluyor. Bu yeni versiyonun adı ise Doblo CombiMix Maxi. Bu versiyonla kapalı yük bölümü ile tavana kadar yükleme imkanı sunuluyor. üncelikle Active donanım seviyesinde satışa çıkacak olan Combi Maxi ve CombiMix Maxi’ye, 2007 yılının ilk çeyreğinde yeni bir donanım seviyesi daha katılacak. şehir trafiğinde kusursuz bir sürüş keyfi sağlayan Doblo Combi Maxi; 1.3 Multijet 75 Bg Active ve 1.9 Multijet 105 Bg Active, ile üstün performans ve ekonomik yakıt tüketimini bir arada sunuyor