Kategori arşivi: Otomobil haberleri

otomobil haberleri otomobil haberleri 2012 otomobil haberleri kısa

Kia Optima

Hyundai’nin kardeş markası Kia, 2010 New York otomobil fuarına iyi hazırlanan markalardan birisi. Mart ayı içerisinde fotoğrafları su yüzüne çıkan yeni nesil Magentis modelinin bütün pazarlarda Optima adıyla satılmasına karar veren Kia, birisi hibrit, toplam üç motor seçeneğiyle birlikte aracın detaylı tanıtımını yaptı.

Tasarım özelliklerini geçtiğimiz ay incelediğimiz otomobilde daha sportif görünümlü bir aerodinamik kit bulunurken donanım seviyesine göre görünüm değişiklik gösterebiliyor. 4.85 metre boya sahip sedan en lüks donanımlı versiyonunda deri koltuklar, panoramik cam tavan, 18 inç çaplı jantlar, navigasyon sistemi, kırmızı renkli fren kaliperleri, elektrik ayarlı, ısıtma ve soğutmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar ve yine ısıtma sistemine sahip deri kaplı direksiyon simidi bulunuyor.

Sürücüye dönük tasarlanmış olan orta konsolu oldukça sportif bir etki yaratırken havalandırma ızgaralarının dağılımı Citroën’in C5 modelini hatırlatmakta.

Motor seçeneklerini doğrudan Hyundai’den alan Optima’da, ilk aşamada biri hibrit olamak üzere toplam üç adet benzinli motor seçeneği bulunacak. 2.4 litre hacimli motor 174 beygir güç üretebilirken Hyundai Sonata 2.0T modelinde de kullanılan, turbo beslemeye sahip, 2 litre hacimli motor 278 beygir gücünde.

2010 New York otomobil fuarında görücüye çıkan bir diğer araç olan Hyundai Sonata Hybrid modelinin motor ve yürüyen aksamına sahip olan hibrit versiyonsa Kia’nın 6 aylık süre zarfında tanıtımını yaptığı üçüncü hibrit model. Seri üretimi süren Cee’d ve Sorento modellerinin temelleri üzerine geliştirilen diğer hibrit araçlar 2009 Frankfurt otomobil fuarında tanıtılmıştı.

Hibrit ve turbo beslemeye sahip motorlar sadece 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla sunulurken 2.4 litre hacimli motor, hem manüel (6 ileri vitesli) hem de otomatik şanzımanla alınabilecek.

Chevrolet Sail Hatchback

Ocak ayında sedan modelleri tanıtılan Sail’in hatchback versiyonları 2010 Pekin otomobil fuarında sergilendi.

Tasarım anlamında bir sürprizi bulunmayan aracın arka koltuklarında sunulan baş mesafesi 965 mm olarak açıklanırken katlanabilen koltuklar sayesinde bagaj hacmi 1.215 litreye genişletilebiliyor.

Sedan versiyonda da görev yapan 1.2 ve 1.4 litre hacimli benzinli motorlarla donatılacak olan aracın şanzıman seçenekleri manuel ve yarı otomatik ünitelerden oluşuyor.