Kategori arşivi: Spor Dünyası

spor dünyası spor yarışları araba spor yarışları moto spor yarışları haberleri yer almaktadır

Otomobillerdeki teknolojik terimler

vABS: “Antiblock Brake System”in kısaltması olan ABS, sürücülere, tekerlekler kilitlenmeden fren yapma olanağı sağlayan, bu sayede aracın manevra ve kontrol yeteneğini artırarak sürücüye yardımcı olan sistemi ifade ediyor.

ESP: Elektronik Stabilite Programı (ESP), sensörler sayesinde otomobilin seyir halinde çizgisini korumasına, savrulmadan stabil bir şekilde seyrini sürdürmesine yardımcı olan sistemi anlatıyor.

BAS veya EBA: “Brake Assist System” ve “Emergency Brake Assist”in kısaltmaları olan BAS ve EBA, sürücünün fren pedalına sert basması halinde fren gücünün tam olarak devreye girmesini simgeliyor.

MSR: “Motor Schleppmomenten Regelung”un kısaltması olan MSR, özellikle kaygan zeminlerde, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesiyle oluşacak kaymayı, motor torkunu kullanarak önlemeye çalışan sistemin adı.

ASR: “Anti Schlupf Regelung”un kısaltması olan ve Türkçe’ye antipatinaj sistemi olarak de çevrilebilen ASR, araçta patinaja geçildiğinde çekiş olan tekerleklere giden gücü kontrol ederek tutunmayı sağlıyor.

EBD: “Electronic Brake Distributor”ün kısaltması olan “EBD” sistemi, fren yapılması halinde gücün ön ve arkadaki akslara dengeli şekilde dağılmasını ve böylece güvenli fren yapılmasına yardımcı oluyor.

ASC T: “Elektronik çekiş kontrol sistemi” olarak tanımlanan sistem, aracı seyir halindeyken sensörler aracılığıyla sürekli takip ediyor. Sürücü, tehlike yaratacak durumlarda aracına gaz verse bile, sistem motor gücünü sınırlıyor.
EPB veya APB: Klasik el freninin yerine geçen bu sistemde, el freni, anahtar kontak yuvasından çıkarıldığında otomatik olarak devreye giriyor.

Tiptronic: Araçlardaki şanzımanın manüel ya da otomatik olarak kullanılmasını ifade ediyor.
Cruise Control: Otomatik hız kontrol sistemi olarak tanımlanan “Cruise Control” sürücü tarafından devreye sokulduğunda, aracın hızı sabitleniyor sistem gaza, frene ya da sistemi çalıştıran düğmeye yeniden basıldığında devreden çıkıyor. Yeni nesil bazı modellerde kullanılan, “Akıllı Cruise Control” sistemi ise sensörler aracılığıyla öndeki araçla olan mesafeyi kontrol ederek aracı yavaşlatıyor.

SRS: “Suplementary Restraint System”in kısaltması SRS, “Airbag”i ifade ediyor. Türkçe’de hava yastığı olarak kullanılan sistem, çarpışma sırasında, çok kısa bir süre içinde otomatik olarak devreye girerek, sürücü ve yolcuların korunmasını sağlıyor.

Dizel araçlarda kullanılan ‘tdi‘ simgesi, otomobilin turbo, dizel ve enjeksiyonlu olduğunu anlatır. Daha yeni modellerde kullanılan ‘cdi‘ terimi ise ‘Common roil diesel injektion’ın kısaltması anlamına gelir. Bu sistem yakıtı püskürtmede kullanılan farklı yöntemlerle yakıtın daha iyi yanması ve atık yakıt kalmamasını sağlıyor. Ayrıca otomobillerde kullanılan teknik özelliklerden Immobiliser, kontak anahtarı ve motordaki şifreleme sistemini anlatıyor. Xenon özelliği, mavi ışık vererek karşıdan gelen sürücünün gözünü almayan far sistemini ifade ediyor. Öte yandan, seri olarak kullanılan ‘C’ harfi klas, ‘S’ harfi standart veya süper, ‘L’ harfi lüks, ‘X’ ve ‘G’ harfleri genelde büyük, ‘I’ harfi enjeksiyon, ‘SW’ harfleri station wagon anlamlarında kullanılıyor. Bu harfler birlikte de kullanılabiliyor. Yani bir otomobil modelinde ‘SX’ ifadeleri varsa süper lüks, ‘GLS’ ifadeleri varsa büyük ve süper lüks gibi anlamlarda kullanılıyor.