Kategori arşivi: Volkswagen

Volkswagen araçları Volkswagen markası Volkswagen minibüs Volkswagen araba fiyatları

vw eos

Yeni EOS Türk tasarımcısı Murat Günak tarafından tasarlandı. 4.41 metre uzunluğunda ve 1.79 metre genişliğindeki EOS, 25 saniyede coupe’den cabrio’ya dönüşüyor. 1.6 litre 115 beygir, 2.0 litre 200 beygir ve yine 2.0 litre 140 beygir güç üreten motor seçenekleri bulunuyor. EOS 2006 yılının ilkbaharında Avrupa’da satışa sunulmuştu. 2006 ağustos ayından itibaren Türkiye’de yollarda tüm dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Volkswagen’in baştasarımcısı Murat Günak’ın imzasını taşıyan yeni modeli EOS, CSC tavan sistemi, kapalıyken ön ve arka camlar arasında bir yay şeklinde duruyor. EOS’un içi de yeniden tasarlandı.

Işıkları, kliması, radyo sistemleri gibi bazı bölümleri Golf ve Passat’tan tanıdık gelse de, EOS’un birçok öğesi yeni geliştirildi. Bunlar arasında özel olarak cabriolet için geliştirilen arka koltuklar, kapılar ve otomatik klima yer alıyor. Volkswagen ilk kez isteğe bağlı olarak elekt- rikle çalışan kolay giriş koltukları sunuyor. Elektrikli 12 yollu koltuk ayarı sisteminde sırt desteği de bulunuyor. EOS’ta standart donanımda ESP, önde güvenlik sağlayan koltuk başlıkları, ön hava yastıkları ve özel olarak geliştirilmiş kafa-gövde hava yastıkları, 16 inç alüminyum jantlar, tam otomatik klima (Climatronic), sis farları, elektrikli camlar ve spor koltuklar bulunuyor.

Geçmişten geleceğe dönüş

Geçmişten geleceğe dönüş

Volkswagen’in 70’li yılların ortalarında piyasa çıkarttığı spor otomobili Scirocco, yeniden yollara dönüyor. Aracın ilk habercisi ise Murat Günak ve ekibinin elinden çıkan, Paris Fuarı’nda sergilenecek ‘Iroc’ konsepti

Otokolik – LEVENT KüPRüLü

Alman üreticinin, 1974 yılında piyasaya sunduğu Scirocco, Volkswagen için heyecan verici bir deneyimdi. Küçük boyutlu bu coupe, geniş iç mekâna, atak motorlara ve en önemlisi de uygun fiyata sahipti. Ve Volkswagen, hâlâ pek çok fanatiği bulunan Scirocco’yu yeniden yaratmaya karar verdi.
Geçtiğimiz günlerde Berlin’de düzenlenen görkemli bir organizasyonla tanıtılan ve sunum sırasında bizzat VW’nin Marka CEO’su Dr. Wolfgang Bernhard tarafından kullanılarak podyuma getirilen ‘Iroc’, Scirocco’nun öncüsü konumunda.

‘Heyecan verici’

2008 yılında üretimine başlanması beklenen Scirocco, yaklaşık 33 yıl önce sunulan Scirocco’nun heyecanını yeniden yaşatmayı amaçlıyor.
Volkswagen Grubu’nun Tasarım Bölümü Başkanı Murat Günak, ekibi tarafından yaratılan Iroc için ‘heyecan verici’ tanımını kullanırken, “Bu araç, ulaşılabilir fiyatlı bir spor otomobil yaratma fikrinden doğdu. Bu araç, aynı zamanda VW için öncü olacak” ifadesini kullandı.
Markanın, önümüzdeki yıllarda pek çok yeni modele imza atacağını, Iroc’un, bu yüzden bir dönüm noktası oluşturduğunu belirten Günak, “Markanın yeni tasarım anlayışını yansıtıyor demiyorum. üünkü bu araç, tamamen farklı bir sınıfta. Ancak bundan sonra da, değişik modeller sunmaya ve tasarlamaya devam edeceğiz. Sırada çok araç var” dedi.

Scirocco’nun, VW tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu, uygun fiyata sportif coupe araç fikrini gerçekleştirdiğini de hatırlatan Günak, aynı felsefenin, yeni modele de yansıtılacağını söyledi. Murat Günak, istanbul’daki Autoshow 2006 Fuarı’nda da bir konsept aracın sergileneceğini söylerken, fuara mutlaka geleceğini de bildirdi.

Marka CEO’su tanıttı

Bir parti havasında geçen Iroc lansmanı, aracın bizzat VW Marka CEO’su Bernhard tarafından tanıtılmasıyla daha da ilginç bir havaya büründü.
Bir havaalanının hangarında düzenlenen gecede Bernhard, aracı, özel olarak kurulan kare pistte birkaç tur bizzat kullandıktan sonra, sahneye parkederek sunumunu gerçekleştirdi.
Iroc, Scirocco ve bu modelin son versiyonu olan Corrado’dan pek çok tasarım unsurunu üzerinde barındırıyor.
Sınıfına göre geniş oturma alanı ve bagaj hacmi sunan araçta, VW’nin Golf GT modelinde de bulunan ve çift turbolu TSI olarak adlandırılan motoru kullanılmış. 210 HP gücündeki motor, DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla desteklenmiş.

Yarış tipi koltukların bulunduğu aracın kokpitinde, iki büyük gösterge dikkat çekiyor. Orta konsoldaysa turbo basıncı ve hararet göstergeleri bulunuyor. Yani tam da eski Scirocco gibi.