Etiket arşivi: Cipler

Cip’ler Artık Sadece Zenginlere Hitap Etmiyor (otomobil)

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Hüseyin Kış, kısa bir süre öncesine kadar sadece kentlerdeki protokolün ve iş adamlarının ilgi gösterdiği ciplerin müşteri profilinin değişmeye başladığını belirtti.

Rekabet ortamının her geçen gün geliştiği günümüzde, tüketicilerin fikir ve beklentilerinin piyasada etkili olduğunu anlatan Kış, sektör temsilcilerinin de bunu dikkate alarak, söz konusu segmentte kaliteden ödün vermeden daha ucuza mal olacak cipleri üretmeye yöneldiğini söyledi.

Öyle ki daha önce en az 2000 cc olarak karşımıza çıkan ciplerin, şimdilerde 1200 cc’ye kadar motor seçeneğiyle satışa sunulduğunu dile getiren Kış, şöyle devam etti: “Yüksek motor gücü ve 4×4 gibi özellikler takdir edileceği gibi, maliyeti yükseltiyor. Günümüzde cip görünümüne sahip olmakla birlikte, arazi aracında olması gereken bazı özelliklerden ödün verilerek, tüketicilerin karşısına yeni ürünler çıkarılıyor. Bu da fiyatların 30 bin liraya kadar çekilmesini sağlıyor.”

Artık memurlar ve “orta direk” diye tabir edilen orta gelir düzeyine sahip vatandaşların bile “cip’e binme” hayaliyle satış mağazalarına gelmeye başladığını ifade eden Kış, “Bazı insanlar artık, (2 yıl da bir araba değiştirmektense, 5 yıl kredi kullanıp, cipe bineyim) diye düşünüyor. Bu düşünceye sahip olanların karşısına ise çok fazla seçenek çıkıyor. O nedenle cipe binmek artık zenginliğin ve gösterişin simgesi olmaktan çıkıp, sadece bir ’tercih’ olarak benimsenmeye başladı” diye konuştu.

-SIFIR KİLOMETRE SEÇENEKLERİ-

Renault grubu içerisine 2000’li yılların başında katılan ve 2004’ten itibaren Reault teknolojilerini ürünlerinde seri olarak uygulamaya başlayan Dacia’nın son olarak görücüye çıkardığı Duster, ekonomik cipler arasında ilk sırada yer alıyor.

Duster’in 4X2 versiyonu 29.900 lira, 4X4 versiyonu ise 35 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Skoda’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yollarla buluşturduğu Yeti’nin fiyatı ise, 39 bin 990 liradan başlıyor. Yeti’nin “Active” seçeneği  1200 cc TSI motoruyla ve 105 HP gücüyle dikkati çekiyor.

Her keseye göre farklı seçenekleriyle tüketiciyle buluşmayı bekleyen ciplerin fiyatları 500 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

-İKİNCİ EL-

Tercihlerinde ikinci el araçları da düşünen tüketicilerin karşısına daha fazla seçenek çıkıyor. Meraklıları, 14 bin liradan başlayan fiyatlarla cipin direksiyonuna geçebiliyor. İkinci eldeki bazı ciplerin fiyatları şöyle:

Marka                              Model      Fiyat
Jeep Cherokee           1993       16 bin TL
Suzuki Vitara                1995       13.750 TL
Suzuki Grand Vitara    1998       19 Bin TL
Honda CRV                  1998       22 Bin TL
Land Rover                   2001       27 Bin TL
Suzuki Jimmy              2006       17.500 TL
Daihatsu Terios          2006       22 Bin TL

Cipler 28 Bin TL’den Başlıyor (otomobil)

Bir otomobil firmasının Bursa ana bayisinin genel müdürü Feridun Türegün, Türkiye’de otomotiv sektörünün ÖTV’ye yapılan indiriminin ardından büyük bir hareketlilik yaşadığını, kendileri de dahil birçok firmanın talebi karşılamakta güçlük çektiğini söyledi.

Özellikle ÖTV indirimi ile büyük fiyat düşüşlerinin olduğu 1600 cc motor büyüklüğüne kadar araçların satışında inanılmaz artış olduğunu dile getiren Türegün, ÖTV’de oranların yükseltilmesinden sonra satışların bir miktar azaldığını, ancak son günlerde yine haraketli günler geçirdiklerini anlattı. Otomobilin lüks olmaktan çıkıp artık bir ihtiyaç haline geldiğini, piyasada her bütçeye göre otomobil bulunabildiğini dile getiren Türegün, şöyle devam etti:

”Türkiye’de 2000’li yıllar otomobil satışları açısından çok önemli. Üretim, satış ve ihracatta kriz dönemleri hariç inanılmaz satışlar oldu. Krize rağmen ÖTV indirimiyle satışlar gayet iyi. Otomobil satışları içinde cipler de 2000’li yılların başından itibaren önemli yer tutuyor. Normalde arazi için üretilen, doğa tutkunları tarafından alınan cipler, gelen talebe göre farklılaştı. Cip üreten firmalar, şehire uygun özel modeller üretti. Şehirde araziye göre fazla dayanıklılık gözetilmeyince maliyet ve buna paralel satış fiyatları düştü.” Cipe gelen talebin firmaların iştahını kabarttığını vurgulayan Türegün, son birkaç yıldır bazı firmaların da cip üretimine yöneldiğini, piyasadaki rekabetin iyice kızıştığını anlattı.

1300 CC MOTORLU CİPLER

Rekabet ile birlikte ”Şehir cipleri”nin otomobillerle yarışır konuma geldiğini dile getiren Türegün, ”Her firma pazardan pay kapmaya çalışıyor. Bazıları motor büyüklüğünü 1300 cc’ye kadar düşürdü ama 4 çekerden vazgeçmedi. Bir kısmı, 1600 cc’yi korudu ama 4 çekeri terk etti. Performansını düşürdüler ama görünüş açısından hepsi birbiri ile yarışan ihtişamlı modeller çıkardı” dedi.

Türegün, şehre inen ciplere en fazla kadınların talep gösterdiğini belirterek, ”Gösterişi seven, güvenilir, konforlu, kar ve yağmurda yolda bırakmayacak araç isteyen kadınlar, bütçesine göre cip aldı. Fiyatı 100 bin avro olan cipler kadar 28 bin TL’ye alınabilecek modelleri de bulunuyor. 4 çeker, siyah bir cipe binen kadın kendini daha güçlü hissediyor. Cipler de gerçekten kadın erkek herkese farklı bir imaj kazandırıyor” diye konuştu.

ÖTV İNDİRİMİ

Öte yandan ÖTV indirimi uzatılmaz ise 1 Ekim itibariyle otomotiv fiyatlarında artış yaşanacak. Eylül’ün son 2 günü bazı şirketlerin otomobil kampanyaları şöyle:

RENAULT: Symbol, Clio HB ve Clio Grand Tour’da 750 TL, Megane Sedan’da ise bin 750 TL indirim yapılıyor.

OPEL: 2009 Astra’da 6 bin 420 TL, Antara’da 20 bin TL indirim yapıyor.

CHEVROLET: Aveo ve Lacetti modellerinde yüzde 27 olan ÖTV oranını yüzde 10 olarak tüketiciye yansıtıyor.

FORD: Ticari araçlarda ÖTV ve KDV’yi karşılıyor. Binek otoda ise ayda 500 TL taksitle oto sahibi yapıyor.

VW: Polo, Golf ve Touran’larda yüzde 1, Jetta da yüzde 5-7 indirim var.

AUDI: A3 Sportback’lerde indirim 4 bin Euro’yu aşıyor.

CITROEN: C4 Picasso 5 bin 791 TL’ye varan indirimle satılıyor.

HYUNDAI: Accent Era’da 750 TL, i10 modelinde bin TL, Santa Fe’de 3 bin 500 TL yakıt destek indirimi sunuluyor.

MAZDA: Mazda3 Sedan modelinin fiyatı 36 bin 21 TL, Hatchback modelinin fiyatı ise 38 bin 392 TL’den başlıyor.

TOYOTA: Corolla’nın 1.6 lt benzinli versiyonu 500 TL indirimle satılıyor.

MITSUBISHI: 27 bin 950 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Colt’da indirim 3 bin TL’yi buluyor.

PEUGEOT: 308 Comfort modellerinde 4 bin 200 TL’ye varan fiyat avantajları sunuluyor.

FIAT: Kredi ödemesi ocak ayında başlıyor. 30 Eylül’e kadar kasko sigortası ücretsiz olarak hediye ediliyor.

SKODA: 12 ay için yüzde 0.68, 18 ay vade için yüzde 0.86, 24 ay vade için yüzde 0.95 kredi kullanma imkanı sağlıyor.

KIA: Rio’ya 3 bin 887 TL peşin, ayda 357 TL’den başlayan fiyatlarla ulaşmak mümkün.