Otomotiv İhracatında Hedef İran ve Hindistan

Otomotiv İhracatında Hedef İran ve Hindistan

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, OİB, İran’dan Bursa’ya gelen 4 farklı firmanın yöneticilerinden oluşan otomotiv alım heyeti ile Hindistan Otomotiv Üreticilerine bağlı 20 üyeyi aynı gün içinde ağırladı.

İranlı ve Hintli iş adamlarıyla Türk sanayicilerini bir araya getiren görüşmelerde, Türkiye ile İran ve Hindistan arasındaki ticari faaliyetleri artıracak gelişmeler masaya yatırıldı.

Otomotiv İhracatında Hedef İran ve Hindistan
Otomotiv İhracatında Hedef İran ve Hindistan

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, ikili görüşmelerin İran’la Türkiye ve özellikle Bursa arasında var olan ticari ilişkileri daha da geliştireceğini bildirdi.

İkili görüşmelerdeki asıl amacın, İran’la henüz istenilen düzeyde olmayan ticari ilişkileri, otomotiv yan sanayi dalında daha da geliştirmek olduğunu belirten Sabuncu, şunları kaydetti:

İran’dan özellikle petrol ve doğal gaza dayalı enerji ürünleri alıyoruz. İki ülke arasındaki ticari dengeleri sağlayabilmek için İran’a yaptığımız ihracatı daha da artırmamız gerekiyor. Bu alanda en önemli fırsatlardan biri otomotiv yan sanayi. Türkiye’nin ihracatını çeşitlendirmesi ve geliştirmesi adına batıdan farklı pazarlara yönelmesi, hayati önem taşıyor. Otomotiv yan sanayi konusunda özellikle İran, bu pazarlardan biri konumunda.”

Türkiye’nin rekabetçilik konusunda otomotiv ana ve yan sanayi ihracatında dünyada söz sahibi ülkeler arasında olduğunu dile getiren Sabuncu, İran, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin çok büyük pazarlar konumuna geldiğini ve bu pazarlarda rekabetçiliğin korunmasının gerekliliğine işaret etti.

Sabuncu, Türkiye’nin 1980’li yıllardan bu yana ihracat odaklı bir politika izlediğini belirterek, şöyle dedi:

Bu politikanın gereği olarak zaman içerisinde tarım ürünleri yerini sanayi ürünlerine bırakmıştır ve bu sanayi ürünleri içerisinde otomotivin payı hızlıca artmıştır. Türkiye, AB ülkeleri arasında yedinci büyük otomotiv üreticisidir. Türkiye ürettiği bu araçların yüzde 72’sini ihraç etmektedir. 2009 yılında Türk otomotiv endüstrisinin ihracatı 16,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2009 yılı itibarıyla Türkiye, AB 27 ülke grubu içerisinde hafif ticari araçta birinci, otobüs üretiminde ise ikinci sırada yer almaktadır.”

Sabuncu, Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve bunun dış ticaret rakamlarına yansımasını dilediklerini de kaydetti.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir